Paweł Kwiek

Działalność niezidentyfikowana

Udostępnij:
Datowanie: 1978
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały: papier fotograficzny, emulsja światłoczuła
Rozmiar:wys. 41,5 cm, szer. 69 cm (w ramie)
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 09.07.2020
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3151

Opis dzieła

Fotografie z tego cyklu dokumentują trójetapowe działanie, które artysta zrealizował wykorzystując technologię wideo. Pierwszym etapem był performance zrealizowany w Lublinie, w ramach którego artysta zaopatrzony w kamerę wideo wykonywał polecenia zgromadzonej publiczności, która mogła oglądać efekt tych czynności na ekranie telewizora.

Następnego dnia w Hotelu Światowid w Łodzi Kwiek odtwarzając polecenia wykonał je ponownie, tym razem bez widowni i w innej przestrzeni. Trzeci etap miał miejsce w łódzkiej galerii Ślad. Obie rejestracje zostały odtworzone w chronologicznej kolejności na odbiorniku telewizyjnym usytuowanym na plecach artysty. Wyczerpujące działanie okazało się nieoczekiwaną konkluzją strukturalnego performansu z pierwszego dnia. Waga telewizora odzwierciedlała niejako wagę decyzji, których efekt znalazł się na taśmie wideo. 

Daniel Muzyczuk

LogotypDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".


Paweł Kwiek

Autor filmów, obrazów, cyklów fotografii i akcji artystycznych. Pionier sztuki wideo. W 1973 r. ukończył PWSFTviT w Łodzi, na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV. Jest współtwórcą Warsztatu Formy Filmowej. Współpracował z Józefem Robakowskim przy filmie "Żywa galeria" z 1975 roku. Wykładowca PWSFTviT w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w latach 1977–1978), Szef Działu Fotografii w Gazecie Życie Warszawy (1991 r.).  Jego twórczość była prezentowana na solowych wystawach między innymi w Małej Galerii, CSW Zamek Ujazdowski oraz Fundacji Arton. 

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty