Paweł Kwiek

Ja i telefon

Udostępnij:
Datowanie: 1972
Technika: zapis na taśmie filmowej przeniesiony na zapis cyfrowy
Materiały:taśma 35 mm przetransferowana na betę cyfrową (kaseta Betacam) i płytę DVD, ed. 1/10
Rozmiar:6' 10''
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 09.07.2020
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/151
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

W pierwszej części filmu Ja i telefon, przy całkowicie zaciemnionym ekranie, autor opowiada o realizacji filmu, w części drugiej prezentowany jest film bez jakiegokolwiek dźwięku. Konfrontacja pomiędzy „literackim” opisem działań, a ich filmową reprezentacją było elementem prowadzonej w ramach Warsztatu Formy Filmowej krytyki konwencji rządzących medium filmowym.

Potrzeba oczyszczenia filmu z naleciałości innych form sztuki prowadzić miała do ustanowienia autonomicznego języka kina. Ja i telefon ukazuje jeszcze jedną istotną zależność między dwiema częściami filmu. Narracja prowadzona za pośrednictwem słowa daje wrażenie celowości działań zarejestrowanych na taśmie filmowej. 

Daniel MuzyczukDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".

Paweł Kwiek

Autor filmów, obrazów, cyklów fotografii i akcji artystycznych. Pionier sztuki wideo. W 1973 r. ukończył PWSFTviT w Łodzi, na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV. Jest współtwórcą Warsztatu Formy Filmowej. Współpracował z Józefem Robakowskim przy filmie "Żywa galeria" z 1975 roku. Wykładowca PWSFTviT w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w latach 1977–1978), Szef Działu Fotografii w Gazecie Życie Warszawy (1991 r.).  Jego twórczość była prezentowana na solowych wystawach między innymi w Małej Galerii, CSW Zamek Ujazdowski oraz Fundacji Arton. 

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty