Paweł Kwiek

Opis zdjęcia

Udostępnij:
Datowanie: 1972
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały: papier fotograficzny, emulsja światłoczuła, papier, tusz
Rozmiar:wys. 29,6 cm, szer. 21,1 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 09.07.2020
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3152

Opis dzieła

W ramach odbywającej się w Muzeum Sztuki w Łodzi w 1973 roku Akcji Warsztat Paweł Kwiek przeprowadził działanie,  dla którego punktem wyjścia stała się fotografia przedstawiająca grupę osób na plaży. Artysta poprosił obecnych o napisanie opisów tego przedstawienia.

Badawczy charakter tej pracy oparty jest - podobnie jak ma to miejsce w filmie Ja + telefon - na napięciu pomiędzy werbalną narracją, a obrazem. Translacja wizualnego komunikatu na opowieść odbywa się poprzez wypełnianie niewiadomych przez przypuszczenia. Stąd różne opowieści dają świadectwo nie tylko o samym przedstawieniu, ale i o osobie, która obraz opisuje. Oto opis napisany przez Wacława Antczaka: 

"Bywają jeziora nieprzejrzane okiem. Nie ulega złudzeniu, że woda na zdjęciu to morze. Młodzież na brzegu jest intelektualna i rozbawiona. Jest wśród nich zespolenie wynikające z długiej przyjaźni i znajomości braterskiej. Może jeden wariant ich zainteresowania zaistniał z powodu zbliżania się ku nim osób, z którymi pragnęliby się szybciej przywitać po długiej rozłące lub umówili się uprzednio tutaj zobaczyć. Osoby na zdjęciu dysponują humorem i pełnią życia, mają wiele nadziei na powodzenie, sukcesy materialne i seksualne. Schylona sylwetka środkowa sugeruje osobę płci żeńskiej pod znakiem zapytania, ponieważ jest w spodniach - złudzenie jako dziewczyna niweluje. Drugim wariantem ich zainteresowania może być odchodzący przyjaciel lub przyjaciele albo odchodzący statek. Osoby zainteresowane skierowane są w stronę brzegu i niewidoczny statek eliminuje ten drugi wariant. Morze jest spokojne za wyjątkiem pasatu co dmie od strony morza. Grupa stoi samotna na plaży dlatego, że nie ma pogody o tej porze roku, nie widać cieni, niebo zamglone, bezsłoneczne mimo letniej pory lipcowej". 

Daniel Muzyczuk

LogotypDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".


Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia (II EDYCJA) [2021-10-01-2026-10-01]

Paweł Kwiek

Autor filmów, obrazów, cyklów fotografii i akcji artystycznych. Pionier sztuki wideo. W 1973 r. ukończył PWSFTviT w Łodzi, na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV. Jest współtwórcą Warsztatu Formy Filmowej. Współpracował z Józefem Robakowskim przy filmie "Żywa galeria" z 1975 roku. Wykładowca PWSFTviT w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w latach 1977–1978), Szef Działu Fotografii w Gazecie Życie Warszawy (1991 r.).  Jego twórczość była prezentowana na solowych wystawach między innymi w Małej Galerii, CSW Zamek Ujazdowski oraz Fundacji Arton. 

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty