#otwarty Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku

André Masson

Rozmowa mebli [Conversation des meubles]

Udostępnij:
Datowanie: 1938
Technika: malarstwo olejne
Materiały:farby olejne, płótno
Rozmiar:szerokość: 73 cm, wysokość: 60 cm, szerokosc z rama: 84,5 cm, wysokość z rama: 72 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 12.1968
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/626
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Efektem surrealistycznej metamorfozy są zaskakujące zestawienia – absurdalne i nieco żartobliwe, ale także budzące niepokój. Na wczesnych surrealistycznych obrazach André Massona trwa nieustanna przemiana form – z niedookreślonej masy wyłaniają się na przemian rośliny, zwierzęta, części ciała, przedmioty. Tak właśnie dzieje się w przypadku dziwnych tworów, które toczą rozmowę na tym obrazie. Ich wygląd sprawia, że zaciera się granica między człowiekiem a meblem.

Dlatego z jednej strony niepokoją uprzedmiotowieniem ludzkiego ciała, z drugiej personifikują meble – sugerują, że pod nieobecność właścicieli mogą one wieść nadrealne, tajemne życie. Surrealiści, a wśród nich Masson, pragnęli uwolnić się od krępujących norm społecznych, między innymi dlatego też nie stronili od zgorszenia. W tej pracy gorszący jest sposób ukazania ciała ludzkiego – chociaż daleki od dosłowności, nawiązuje do bezwstydnie ukazanej seksualności lub przedstawień wnętrzności, budząc skojarzenia z przemocą.

Anna Nawrot (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 436).

André Masson

Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
1 2 3 4