Leszek Knaflewski

Bez tytułu (bawół)

Udostępnij:
Datowanie: 1987
Technika: technika własna
Materiały: plastik, cerata, tkanina
Rozmiar:wys. 190 cm, szer. 95 cm, głęb. 87 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 1988
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/398

Opis dzieła

Ten bezsensowny, choć nieobojętny, kształt to humanoid zawinięty w wór. Niektórzy twierdzą, że to bawół z głową w kuble – wystają zeń uszy, a kubeł jest pomalowany w czerwone żyjątka... W manifeście Realizm mistyczny z 1988 r. artyści grupy KOŁO KLIPSA napisali: „Syntetyzujemy mistykę, realizm, symbol, ironię [...] Prawem naszego myślenia jest prawo metamorfozy, dopuszczające przekształcenie wszystkiego niemal we wszystko”. Bawół w galeryjnym ekosystemie nie mieszkał sam, był fragmentem precyzyjnie zaplanowanej „całości” – takim to terminem Knaflewski nazywał wystawy grupy w formie environmentów, aranżowane zależnie od tematu lub wiodącego nastroju ekspozycji (wystawa druga – festynowo-jarmarczna, wystawa trzecia – geometryczna, wystawa czwarta – spożywcza) oraz właściwości przestrzeni wystawienniczej. Od trzeciej wystawy KOŁO KLIPSA poszczególne dzieła przestały być sygnowane przez artystów, a uznane za wspólne realizacje uczestników.

Maciej Cholewiński (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 934)

Wystawy

Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku [2024-04-04-2024-07-28]
Pokolenie 80

Leszek Knaflewski
Leszek Knaflewski

Studiował na PWSSP (później ASP, a dziś Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1985 roku. W latach 1983–1990 był członkiem grupy Koło Klipsa. Współpracował z zespołami muzycznymi: Art Sound Project, Drum Machina, Kot, Rasa, Sten. Od 1990 roku pracował jako wykładowca. Był profesorem na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2003 roku współpracował z Galerią Piekary we Wrocławiu. W ramach grupy Koła Klipsa jej członkowie przygotowywali wystawy, zlokalizowane głównie w Galerii Wielka 19 w Poznaniu. W 1990 roku w Zachęcie...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty