Paweł Kwiek

Video i oddech. Kanał informacji

Udostępnij:
Datowanie: 1978/2016
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały: papier fotograficzny, emulsja światłoczuła
Rozmiar:wys. 53,8 cm, szer. 53,8 cm (w ramie)
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 09.07.2020
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3150

Opis dzieła

Fotografia dokumentuje działanie, w którym artysta dokonał sprzężenia własnego oddechu z ekranem telewizora. Za pomocą oddechu kierował jasnością obrazu. Organiczny rytm, nadawany przez miarowe wdechy i wydechy, prowadzi do medytacyjnej formy. W pracy tej kojarzony z rozrywką telewizor stał się narzędziem i uczestnikiem procesu duchowego. Według artysty jest to „jedna z pierwszych sytuacji medytacyjnych, kiedy odwoływałem się nie tylko do ratio, ale do egzystencji w sprawczo-poznawczym, kreacyjnym sensie związanym z tradycją kultury wschodniej, zachodniej, religijnej, a nie tylko współczesnej zimnej praktyki paranaukowo-artystycznej oderwanej od korzeni tego, czym jest człowieczeństwo”.


Fotografia dokumentuje działanie, w którym artysta dokonał sprzężenia własnego oddechu z ekranem telewizora. Przy pomocy oddechu kierował jasnością obrazu. Organiczny rytm, nadawany przez miarowe wdechy i wydechy, prowadzi do medytacyjnej formy.

Artysta opisał to działanie w kategoriach duchowych:

”To była jedna z pierwszych sytuacji medytacyjnych, kiedy odwoływałem się nie tylko do ratio, ale do egzystencji w sprawczo-poznawczym, kreacyjnym sensie związanym z tradycją kultury wschodniej, zachodniej, religijnej, a nie tylko współczesnej zimnej praktyki paranaukowo-artystycznej oderwanej od korzeni tego, czym jest człowieczeństwo”.

Praca stała się próbą przełożenia medytacji na hybrydę ludzko-technologiczną, a telewizor powszechnie kojarzony z rozrywką narzędziem i uczestnikiem procesu duchowego. 

Daniel Muzyczuk

LogotypDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".


Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia (II EDYCJA) [2021-10-01-2026-10-01]

Paweł Kwiek

Autor filmów, obrazów, cyklów fotografii i akcji artystycznych. Pionier sztuki wideo. W 1973 r. ukończył PWSFTviT w Łodzi, na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV. Jest współtwórcą Warsztatu Formy Filmowej. Współpracował z Józefem Robakowskim przy filmie "Żywa galeria" z 1975 roku. Wykładowca PWSFTviT w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w latach 1977–1978), Szef Działu Fotografii w Gazecie Życie Warszawy (1991 r.).  Jego twórczość była prezentowana na solowych wystawach między innymi w Małej Galerii, CSW Zamek Ujazdowski oraz Fundacji Arton. 

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty