Wojciech Bruszewski

Język baletowy

Udostępnij:
Datowanie: 1973
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały: papier fotograficzny
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3056

Opis dzieła

Praca Język baletowy jest eksperymentem performatywno-fotograficznym, w którym sam artysta tworzył figury taneczne odpowiadające kolejnym literom alfabetu.

Bruszewski rozpoczął eksperymenty z relacją języka mówionego i przynależnych mu znaków oraz reprezentacji rzeczywistości uzyskanych za pomocą filmu i fotografii w pracy Język obrazowy (1972). Był on próbą wizualizacji języka poprzez przyporządkowanie poszczególnym literom alfabetu odpowiadających im elementów krajobrazu. Po prezentacji założeń tego wizualnego i niesymbolicznego alfabetu następowała próba przekazania za jego pomocą informacji.

Język baletowy również składa się z wyjaśnienia założeń systemu i jego wykorzystania w praktyce. Cztery fotografie przedstawiają nagiego Bruszewskiego w pozach, które symbolizują litery K, U, P i A. Artysta w dowcipny sposób wraca do założeń swoich prac z lat 70., które były inspirowane cybernetyką i teorią informacji.

Daniel Muzyczuk

Wojciech Bruszewski
Wojciech Bruszewski

Jest jednym z ważniejszych prekursorów sztuki wideo i twórców kina strukturalnego w Polsce. Był współzałożycielem łódzkiego Warsztatu Formy Filmowej oraz członkiem toruńskiej grupy Zero-61. Poza pracą nad filmami, fotografią i instalacjami był również autorem dwóch powieści: Fotograf oraz Big Dick. W 1970 roku ukończył studia na Wydziale Operatorskim, a w 1975 roku na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Bruszewski był artystą, który traktował twórczość jako działalność analityczną, dotyczącą specyfiki mediów i ich wpływu na percepcję. Często śledził zależności między...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty
1 2 3 4 5 6 7