Wojciech Bruszewski

16 sytuacji oświetleniowych

Udostępnij:
Datowanie: 1975
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały: papier fotograficzny, tektura, papier
Rozmiar:wys. 80 cm, szer. 60 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 04.08.1982
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/917

Opis dzieła

Praca Bruszewskiego należy do większego projektu obejmującego również realizację filmową, która powstała na bazie fotografii. Opis artysty jest lakoniczny: „W przestrzeni pokoju istnieją cztery naturalne źródła światła (1, 2, 3, 4). Co 10 sek. zmienia się sytuacja oświetleniowa. Kamera ustawiona w planie ogólnym statycznie”.

Kolejne fotografie przedstawiają wszystkie możliwe konfiguracje zapalonych i zgaszonych świateł. Różne sytuacje oświetleniowe są obiektywnym zapisem prostego eksperymentu mającego miejsce w pracowni artysty. Ta swoista inwentaryzacja jest związana z zainteresowaniami artysty dotyczącymi powiązania obrazu z językiem. Kolejne zdjęcia stają się elementami języka, który jest jednocześnie abstrakcyjny, bo pozawerbalny, jak i konkretny, bo oparty na reprezentacji. Różne konfiguracje oświetlenia, to różne wypowiedzi, które można zbudować w tym konkretnym języku.

Jednocześnie praca jest autotematyczna, ponieważ dotyczy bazowych realiów planu filmowego. Sprawdzenie różnych możliwości oświetlenia danego pomieszczenia to jedna z pierwszych czynności, którą należy wykonać przed nagraniem sceny. Jest to więc język, który jest obecny w niemal każdym dziele filmowym, które korzysta ze sztucznego oświetlenia. Bruszewski powoduje, że te uwarunkowania stają się widzialne, a abstrakcyjny język obecny.

Daniel Muzyczuk

Wojciech Bruszewski
Wojciech Bruszewski

Jest jednym z ważniejszych prekursorów sztuki wideo i twórców kina strukturalnego w Polsce. Był współzałożycielem łódzkiego Warsztatu Formy Filmowej oraz członkiem toruńskiej grupy Zero-61. Poza pracą nad filmami, fotografią i instalacjami był również autorem dwóch powieści: Fotograf oraz Big Dick. W 1970 roku ukończył studia na Wydziale Operatorskim, a w 1975 roku na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Bruszewski był artystą, który traktował twórczość jako działalność analityczną, dotyczącą specyfiki mediów i ich wpływu na percepcję. Często śledził zależności między...

Inne dzieła tego artysty / artystki