Paweł Kwiek

Ja i telefon

Udostępnij:
Datowanie: 1972
Technika: film czarno-biały z dźwiękiem, zapis cyfrowy (przeniesiony z taśmy filmowej 35 mm)
Materiały: kaseta Betacam, płyta DVD
Rozmiar:czas trwania 6 min 10 s min
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 07.09.2020
Numer inwentarzowy: MS/SN/V/151

Opis dzieła

W pierwszej części filmu Ja i telefon, przy całkowicie zaciemnionym ekranie, autor opowiada o realizacji filmu, w części drugiej prezentowany jest film bez jakiegokolwiek dźwięku. Konfrontacja pomiędzy „literackim” opisem działań, a ich filmową reprezentacją było elementem prowadzonej w ramach Warsztatu Formy Filmowej krytyki konwencji rządzących medium filmowym.

Potrzeba oczyszczenia filmu z naleciałości innych form sztuki prowadzić miała do ustanowienia autonomicznego języka kina. Ja i telefon ukazuje jeszcze jedną istotną zależność między dwiema częściami filmu. Narracja prowadzona za pośrednictwem słowa daje wrażenie celowości działań zarejestrowanych na taśmie filmowej. 

Daniel Muzyczuk

LogotypDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".


Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia (II EDYCJA) [2021-10-01-2026-10-01]

Paweł Kwiek

Autor filmów, obrazów, cyklów fotografii i akcji artystycznych. Pionier sztuki wideo. W 1973 r. ukończył PWSFTviT w Łodzi, na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV. Jest współtwórcą Warsztatu Formy Filmowej. Współpracował z Józefem Robakowskim przy filmie "Żywa galeria" z 1975 roku. Wykładowca PWSFTviT w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w latach 1977–1978), Szef Działu Fotografii w Gazecie Życie Warszawy (1991 r.).  Jego twórczość była prezentowana na solowych wystawach między innymi w Małej Galerii, CSW Zamek Ujazdowski oraz Fundacji Arton. 

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty