Cezary Bodzianowski

Sfery de la Lux, potocznie zwane Luna

Udostępnij:
Datowanie: 2005
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Materiały: płyta DVD
Rozmiar:czas trwania 4 min 56 s min
Sposób nabycia:zakup
Numer inwentarzowy: MS/SN/V/25

Opis dzieła

Zwykły film z lunaparku? Nie. Widz ma przed sobą trzy minuty i 22 sekundy walki o przetrwanie… ze zwykłą, acz nieubłaganą, siłą ciążenia. Mężczyzna (w roli głównej Cezary Bodzianowski) postanawia zmierzyć się z zabawką, jaką instaluje się w lunaparkach oraz w klatkach dla np. chomików – w której biegnie się przed siebie w obracającym bębnie. Mężczyzna chce pobiec, a raczej pojechać na rolkach, z tym że jedną zakłada na stopę, a drugą na dłoń! Jak było do przewidzenia nic z tego nie wychodzi. Jak w slapstickowej komedii obserwujemy szereg malowniczych upadków. Mężczyzna jest nieporadny i bezradny. Budzi współczucie, ale i irytację, bo kto mu kazał tak dziwacznie zakładać rolki? Artysta w swoich akcjach tropi niezauważalne absurdy codzienności. „Sztukę traktuję rytualnie. Jedni się modlą codziennie przed posiłkami, a ja układam i realizuję kolejne projekty, nie zważając, czy ktoś je chce, czy nie” – tak mówi o swojej praktyce artystycznej Bodzianowski.

Maciej Cholewiński

(Cytat za: „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm", red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 778)

Opis dla osób ze spektrum autyzmu

Informacje o artyście:

Cezary Bodzianowski to performer. Performer to artysta, który organizuje zdarzenia artystyczne. Takie zdarzenia nazywamy performensami. Cezary Bodzianowski często organizuje performensy w miejscach publicznych, np. na ulicy. On sam jest bohaterem tych zdarzeń. Publicznością są przypadkowi widzowie. Cezary Bodzianowski wykonał już ponad tysiąc takich akcji. Sam artysta nazywa swoją działalność „osobistym teatrem zdarzeń”.

Performensy Cezarego Bodzianowskiego to krótkie, zainscenizowane historie. Artysta w sposób delikatny, a czasem niezauważalny, zmienia codzienną rzeczywistość. Cezary Bodzianowski zwraca uwagę na rzeczy, których na co dzień nie zauważamy. To nieprzewidywalne, oryginalne i dowcipne zdarzenia. Na krótką chwilę wybrany szczegół rzeczywistości zmienia swoje znaczenie.

Opis dzieła:

„Sfery de la Lux" to krótki film. Film przedstawia performens artysty, który odbył się w lunaparku w Łodzi. Artysta znajduje się w beczce śmiechu. To obracający się bęben. Artysta na jednej nodze i na jednej ręce ma rolki. Próbuje utrzymać równowagę. Cały czas upada i wstaje.  Można pomyśleć, że walczy z grawitacją. Jest bardzo nieporadny i komiczny. Jego działanie jest absurdalne. Wiadomo, że zakończy się porażką.

Autorka skryptu: Luiza Łuszcz-Kujawiak

Cezary Bodzianowski
Cezary Bodzianowski

  Urodzony w Szczecinie. W latach 1988-90 studiował na ASP w Warszawie; w okresie 1989-90 w gościnnej pracowni prowadzonej przez Marka Koniecznego m.in. z Piotrem Uklańskim, z którym wspólnie działał w grupie Massons. Po zamknięciu pracowni za radą Koniecznego i Warpechowskiego, którzy odegrali w twórczości Bodzianowskiego ważną rolę, wyjechał za granicę. W latach 1990-94 studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal. W 2001 otrzymał nagrodę Pegaza za „akcje artystyczne odkrywające poezję w prozaicznej rzeczywistości”. W 2003 nominowany do nagrody Fundacji Kultury Deutsche Banku...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty