Cezary Bodzianowski

Kaskader / The Stuntman

Udostępnij:
Datowanie: 2007 r.
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Materiały: płyta DVD
Rozmiar:czas trwania 8 min
Sposób nabycia:zakup
Numer inwentarzowy: MS/SN/V/40

Opis dzieła

Nieczynny neon na dachu budynku razi martwą geometrią. Nagłe pojawienie się artysty wprowadza niespodziewane ożywienie. Na filmie Cezarego Bodzianowskiego, będącym dokumentacją jego akcji, dzieje się niewiele. W długich ujęciach widzimy neon w kształcie kieliszków z bąbelkami gazowanego napoju. Starsi łodzianie rozpoznają w nim od razu logo dawno już nieczynnej restauracji Kaskada. Po chwili pojawia się sylwetka artysty, który podrzuca kółko w taki sposób, że powstaje wrażenie, jakby bąbelki znów uchodziły z szampana.

Akcja „Kaskader" świetnie oddaje charakter działań Bodzianowskiego w przestrzeni miejskiej. Za pomocą tej niewielkiej ingerencji w zastaną strukturę rzeczywistości, mikroskopijnej zmiany, która znika równie szybko, jak się pojawiła, artysta tworzy jednak nowy porządek w miejsce zastanego. Jego chwilowe, ledwo widoczne zaistnienie zmienia na moment rzeczywistość, pozwala nam ją na nowo zinterpretować, przesuwa akcenty i znaczenia, wprowadza logikę poezji w rygor rzeczywistości. Świadkami działań są na ogół nieliczni zaproszeni goście oraz przypadkowi przechodnie.

 

Małgorzata Ludwisiak

(Cytat za: „Abecadło", red. Jarosław Lubiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2010, s.nlb.[41]

Opis dla osób ze spektrum autyzmu

Informacje o artyście:

Cezary Bodzianowski to performer. Performer to artysta, który organizuje zdarzenia artystyczne. Takie zdarzenia nazywamy performensami. Cezary Bodzianowski często organizuje performensy w miejscach publicznych, np. na ulicy. On sam jest bohaterem tych zdarzeń. Publicznością są przypadkowi widzowie. Cezary Bodzianowski wykonał już ponad tysiąc takich akcji. Sam artysta nazywa swoją działalność „osobistym teatrem zdarzeń”.

Performensy Cezarego Bodzianowskiego to krótkie zainscenizowane historie. Artysta w sposób delikatny, a czasem niezauważalny, zmienia codzienną rzeczywistość. Cezary Bodzianowski zwraca uwagę na rzeczy, których na co dzień nie zauważamy. To nieprzewidywalne, oryginalne i dowcipne zdarzenia. Na krótką chwilę wybrany szczegół rzeczywistości zmienia swoje znaczenie.

Opis dzieła:

„Kaskader" to film. Film przedstawia performens artysty, który odbył się na dachu restauracji Kaskada w Łodzi. Na dachu restauracji znajduje się neon. Neon przedstawia dwa kieliszki z bąbelkami szampana. Neon jest nieczynny. W pewnym momencie na dachu pojawia się artysta. Artysta podrzuca do góry kółko. Kółko podobne jest do bąbelków na neonie. Widzowie mają wrażenie, że bąbelki szampana wylatują z kieliszka. Można pomyśleć, że nieczynny neon ożywa na czas działania artysty.

Tytuł performensu „Kaskader" to gra dwóch słów: kaskader i Kaskada. Artysta – tak jak kaskader – wykonuje niebezpieczne działanie. Znajduje się na dachu budynku. Budynek to restauracja o nazwie Kaskada.

Autorka skryptu: Luiza Łuszcz-Kujawiak

Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia (II EDYCJA) [2021-10-01-2026-10-01]

Cezary Bodzianowski
Cezary Bodzianowski

  Urodzony w Szczecinie. W latach 1988-90 studiował na ASP w Warszawie; w okresie 1989-90 w gościnnej pracowni prowadzonej przez Marka Koniecznego m.in. z Piotrem Uklańskim, z którym wspólnie działał w grupie Massons. Po zamknięciu pracowni za radą Koniecznego i Warpechowskiego, którzy odegrali w twórczości Bodzianowskiego ważną rolę, wyjechał za granicę. W latach 1990-94 studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal. W 2001 otrzymał nagrodę Pegaza za „akcje artystyczne odkrywające poezję w prozaicznej rzeczywistości”. W 2003 nominowany do nagrody Fundacji Kultury Deutsche Banku...