Krzysztof Wodiczko

Rysunek linii

Udostępnij:
Datowanie: 1974
Technika: malarstwo akrylowe
Materiały: farba akrylowa, metal, płótno
Rozmiar:wys. 100 cm, szer. 100 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 1977
Numer inwentarzowy: MS/SN/M/1435/1-2

Opis dzieła

Prace rysunkowe Wodiczki przekraczają logikę dwuwymiarowych obrazów na płaszczyźnie. Wprowadzony do nich aspekt przestrzenności sprawia, że zyskują intermedialny charakter. Są one zarazem rysunkiem i instalacją (lub czymś pomiędzy nimi). Kwestionują istnienie wyraźnych granic między dziedzinami sztuki. Rysunek linii zwraca uwagę widza na materialność narysowanych kształtów oraz na ich funkcjonowanie w przestrzeni. Artysta wykorzystuje w nim podatność ludzkiej percepcji na iluzję. Dwie, w istocie ukośne, linie widziane pod odpowiednim kątem, tworzą literę L. Istotą tej pracy nie jest przedstawianie przedmiotów w rysunku, jak ma to miejsce w przypadku Rysunku taboretu, tu liczy się czysta obecność sztuki w przestrzeni i interakcja percepcji widza z jej formą.

Anna Nawrot (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 978)

Krzysztof Wodiczko
Krzysztof Wodiczko

Krzysztof Wodiczko studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ukończył Wydział Projektowania Przemysłowego. Mieszka w Nowym Jorku i Warszawie. Wykłada w Harvardzie, wcześniej, od 1994 roku, był dyrektorem Center for Advanced Visual Studies w Massachusetts Institute of Technology. Muzeum Sztuki w Łodzi posiada w kolekcji zespół najwcześniejszych prac artysty, począwszy od Instrumentu osobistego z 1969 roku. To najbardziej znany na świecie polski artysta, autor m.in. wywrotowych projekcji na architekturze miast, począwszy od monumentalnej projekcji nazistowskiej swastyki na tympanonie nieskazitelnej fasady Ambasady RPA w Londynie w czasach apartheidu...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty