Ewa Zarzycka

Alfabet - litera O

Udostępnij:
Datowanie: 1990 r.
Technika: zapis cyfrowy (przeniesiony z zapisu analogowego), film barwny z dźwiękiem
Materiały: płyta DVD
Rozmiar:czas trwania 12 min 52 s min
Sposób nabycia:dar
Numer inwentarzowy: MS/SN/V/112

Opis dzieła

W filmie Alfabet – litera O artystka próbuje zmaterializować literę O. Kreśli dłonią jej obrys w przestrzeni, rysuje, układa, usypuje ze zgromadzonych materiałów. Używając kredy, płatków kwiatów, gliny, pokruszonej cegły, nawet wody, a następnie mieszając wszystko, zestawia przeciwstawne pojęcia kreacji i destrukcji. Działanie jest rozliczeniem artystki z obietnicy stworzenia pracy konkretnej.

Mariusz Walczak (Cytat za: Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 152).

dokumentacja filmowa: Józef Robakowski

Ewa Zarzycka

Dyplom uzyskała w 1978  roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Autorka performansów, instalacji, rysunków. Performanse artystki opierają się na jej wypowiedziach (performans mówiony). Są autorskimi przemyśleniami, którymi dzieli się z odbiorcami; wykładami, w których prawda miesza się z fikcją. Zarzycka porusza się na pograniczu sztuki i codziennej rzeczywistością. Pełnym retorycznych pytań rozważaniom towarzyszą przedmioty: mapy, globusy, wykresy, rysunki. Rejestrując swoje wystąpienia artystka pozwala skonfrontować się z nimi ponownie w zmieniającej się rzeczywistości. Karolina Jabłońska (Cytat za:...

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także