Bogna Burska

Kawałek jadeitu, z cyklu: Zabawa z przemieszczającymi się zwierciadłami

Udostępnij:
Datowanie: 2006 - 2007
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Materiały: płyta DVD
Rozmiar:czas trwania 8 min 30 s min
Sposób nabycia:dar
Numer inwentarzowy: MS/SN/V/94

Opis dzieła

Film Kawałek Jadeitu powstał w oparciu o sekwencje ujęć z trzech produkcji fabularnych: Chinese box (Wayne Wang, 1997), Lolita (Adrian Lyne, 1997) oraz Damage (Louis Malle, 1992). Burska, manipulując fragmentami filmów z Jeremy`m Ironsem w roli głównej, stworzyła spójną narrację wokół trudnych relacji uczuciowych łączących bohatera z napotykanymi w życiu kobietami. W warstwie narracyjnej film stawia pytania o znaczenie miłości, siłę pragnień oraz ich skutki dla naszej egzystencji, ale jego struktura wskazuje na miałkość i podobieństwo poszczególnych filmowych produkcji.

Mariusz Walczak (Cytat za: Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 66).

Wystawy

Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych [2013-12-13-2014-03-02]

Bogna Burska

Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (2001), w 2009 roku uzyskała tytuł doktora w Katedrze Intermediów na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Burska wypowiada się w wielu dziedzinach sztuki: instalacja, film i fotografia, malarstwo. Częstym motywem w jej wczesnych pracach jest krew z jej złożoną symboliką – jako symbol cielesności, witalności, ale także znak rany, bólu czy przemocy oraz menstruacji. Jest w nich również obecny wątek feministyczny. Od 2004 roku Burska tworzy filmy, wykonywane w technice found footage. Wykorzystuje w nich sceny ze znanych filmów fabularnych i zmienia ich kontekst, odrywa odbiorcę od...

Zobacz także
Powiązane obiekty