Katarzyna Kozyra

Letnia opowieść

Udostępnij:
Datowanie: 2008
Technika: zapis cyfrowy dźwiękowy
Materiały:płyta DVD
Rozmiar:20'
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 13.12.2013
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/97
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Letnia opowieść to film utrzymany w stylistyce bajkowej opowieści, zrealizowany m.in. we wnętrzach łódzkiego Pałacu Herbsta. Idylliczne życie grona pracowitych karlic przerywa pojawienie się trójki nieznajomych. Wśród gości jest Maestro (Grzegorz Pitułej – śpiewak Warszawskiej Opery Kameralnej), Gloria Viagra, berlińska drag queen, oraz autorka, odgrywająca rolę na naiwnej dziewczyny. Gościnne i troskliwe gospodynie, oburzone zachowaniem dwójki przybyszów, mordują ich bez skrupułów, aby po chwili wrócić do swojej spokojnej, unormowanej codzienności. Film łączy w sobie elementy ludowej baśni i krwawego horroru, groteski i filmu grozy.

Mariusz Walczak (Cytat za: Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 82).


Wystawy

Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych , 2013-12-13 - 2014-03-02

Katarzyna Kozyra
Katarzyna Kozyra

W całej swojej twórczości podejmuje kwestię cielesności, początkowo analizując jej status w rzeczywistości kulturowej i społecznej – stąd w latach 90. była wiązana ze sztuką krytyczną. Zrealizowane w 1999 roku Święto Wiosny, wielokanałowa instalacja wideo, określa punkt przejścia od analizy do gry z płciową tożsamością i sformułowania artystycznej praktyki, w której cielesność staje się kostiumem. W tym samym roku filmem Łaźnia męska artystka reprezentowała Polskę na 49. biennale w Wenecji i otrzymała honorowe wyróżnienie. Jarosław Lubiak (Cytat za: Abecadło, red. Jarosław Lubiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2010, ...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także