Jadwiga Sawicka

Cykl Ubrania – Sukienka srebrna

Udostępnij:
Datowanie: 2005
Technika: fotografia cyfrowa, fotografia barwna
Materiały: papier fotograficzny
Rozmiar:wys. 135 cm, szer. 88,5 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 2013
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3031

Opis dzieła

Ubranie jest dla Jadwigi Sawickiej narzędziem presji społecznej, wyznacza ono front walki między tym co społeczne, a tym co osobiste. Autorka tworzyła ich modele z plasteliny, malowała na płótnie, dokumentowała je także fotograficznie. Ubranie może być zarówno narzędziem utrwalania unifikującej normy społecznej, jak i dobrowolnie zakładaną maską, idealizującą wizerunek człowieka, skrojoną na miarę zasobności portfela i indywidualnego gustu. W obu przypadkach ukrywa ono koślawość tego, co cielesne, a także niezgrabność tego, co w środku – emocji, lęków, pragnień i frustracji. Owa ułomność ciała ujawnia się w pustce prostych, trochę wygniecionych ubrań bezwładnie wiszących na neutralnym tle. W podobnej roli artystka stawia w swoich obrazach słowa – także znajdujące się na styku prywatnego z publicznym. Fragmenty znalezionych lub zasłyszanych zdań, celowo niechlujnie zakomponowane i wyrwane z kontekstu, tracą zdolność przekazywania informacji. Zarówno ubrania jak i słowa w pracach Sawickiej onfrontują nas z nieuchronnym banałem i niedoskonałością codzienności.

Anna Nawrot (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 536-537)

Jadwiga Sawicka

Jest malarką, autorką instalacji i obiektów, przy powstawaniu fotografii stale współpracuje z Markiem Horwatem. W latach 1979–1984 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom obroniła w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Jana Cybisa, a w 2016 roku Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Współpracuje z Galerią BWA w Warszawie. Dyplom uzyskała w 1984 roku w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Maluje, tworzy fotografie, obiekty, instalacje oraz prace oparte na tekście, które umieszcza w przestrzeni publicznej....

Zasoby - elementy zespołu
Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty