Jadwiga Sawicka

Wolność upadku

Udostępnij:
Datowanie: 2013
Technika: tkactwo
Materiały: włóczka, nici
Rozmiar:wys. 140 cm, szer. 291 cm, głęb. 0,5 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 25.10.2017
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/607

Opis dzieła

Opis dedykowany osobom słabo słyszącym i niesłyszącym

Jadwiga Sawicka jest malarką, autorką instalacji i obiektów. Od lat 90. pracuje ze słowem i obrazem. Obnaża w ten sposób tylko pozorną neutralność słów, uwidacznia emocje i prawdziwe ludzkie nieszczęścia ukryte pod fasadową gładkością sformułowań. Na przykład, inspirując się nagłówkami z gazet, komentującymi prawdziwe dramatyczne historie, artystka maluje słowa dużymi czarnymi, drukowanymi literami na różowym, dziewczyńskim tle. Powiększone, czasem zwielokrotnione, wyrwane z kontekstu (słowa na pracy są duże, występuje kilka razy to samo słowo, słowa nie opowiadają nic konkretnego), często o drastycznej w wymowie słowa, zwiększają siłę przekazu i mają duży potencjał krytyczny.

Prace Dynamika pogorszeń oraz Wolność upadku  powstały w 2013 roku. Prace powstały według projektu artystki specjalnie na wystawę Splendor tkaniny w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Wykonały je tkaczki (prace zrobiły kobiety, które tkały) z regionu białostockiego – Danuta Radulska, Ludgarda Sieńko i Alicja Kochanowska. Technika tkacka, za pomocą której praca została wykonana jest charakterystyczna dla tego regionu. To tkanina dwuosnowowa o dwóch kontrastujących kolorach przędzy. Dobitnie podkreślona została sprzeczność sformułowań zawartych w tytułach. Zwroty te, jak i wykresy, zaczerpnięte zostały z języka korporacyjnego, często obecne również w mediach (W okolicy Białegostoku robi się dużo tkanin. Tkanina ta ma dwa kolory: czarny i pomarańczowy, wykonana z nici w tych kolorach. Napisy, słowa są dziwne, nie pasują do siebie. Wykresy, które artystka pokazuje na tkaninie często są używane w różnych firmach, biurach, a także w telewizji, internecie, radio).

Autor skryptu: Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk


Jadwiga Sawicka od połowy lat 90. pracuje z materią słowa i obrazu, obnażając ich pozorną neutralność, ujawniając emocje i dramaty ukryte za pozornie gładkimi sformułowaniami. Prace Dynamika pogorszeń oraz Wolność upadku (2013) zostały wykonane przez szwaczki z regionu Białostockiego – Danutę Radulską, Ludgardę Sieńko i Alicję Kochanowską według projektu artystki na wystawę Splendor tkaniny w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Tkanina powstała w ściegu charakterystycznym dla tego regionu Polski, a użycie dwóch kontrastujących kolorów dobitniej podkreśla sprzeczność sformułowań, które wraz z wykresami artystka zaczerpnęła z języka korporacyjnych wykresów, częstokroć wykorzystywanych w mediach. Praca pokazywana była w Muzeum Sztuki w Łodzi na wystawie Wszyscy ludzie będą siostrami (2015/2016).  

Katarzyna Słoboda

Dzieła zakupione z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Narodowe kolekcje sztuki współczesnej" 2017

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawy

Wszyscy ludzie będą siostrami [2015-10-23-2016-01-17]

Jadwiga Sawicka

Jest malarką, autorką instalacji i obiektów, przy powstawaniu fotografii stale współpracuje z Markiem Horwatem. W latach 1979–1984 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom obroniła w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Jana Cybisa, a w 2016 roku Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Współpracuje z Galerią BWA w Warszawie. Dyplom uzyskała w 1984 roku w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Maluje, tworzy fotografie, obiekty, instalacje oraz prace oparte na tekście, które umieszcza w przestrzeni publicznej....

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także