Jadwiga Sawicka

Dynamika pogorszeń

Udostępnij:
Datowanie: 2013
Technika: tkactwo
Materiały:włóczka, nici
Rozmiar:140 x 291 x 0,5 cm
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 06.09.2017
Numer inwentarzowy:MS/SN/R/608
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Tkanina została wykonana przez tkaczki z Podlasia – Danutę Radulską, Ludgardę Sieńko i Alicję Kochanowską – według projektu artystki. Forma wykresu została zaczerpnięta z kultury korporacji, głoszącej kult sukcesu. Hasło odnosi się do pogarszających się warunków pracy, co szczególnie dotyka kobiet. Sawicka od połowy lat 90. XX w. łączy słowa i obrazy, obnażając pozorną neutralność języka.


Opis dedykowany osobom ze spektrum autyzmu

Informacje o artyście:

  • Jadwiga Sawicka urodziła się w 1959 roku.
  • Na płótnie maluje duże litery. Są to hasła usłyszane w telewizji, napisy na opakowaniach, tytuły z gazet.
  • W obrazach Jadwigi Sawickiej napisy są powiększone, za duże. Artystka zwraca w ten sposób naszą uwagę, że powtarzane ciągle hasła są męczące. Już nic nie znaczą.

Opis dzieła:

  • Praca Jadwigi Sawickiej  „Dynamika pogorszeń” jest tkaniną. Artystka zrobiła projekt. Tkaninę wykonały twórczynie ludowe: Danuta Radulska, Ludgarda Sieńko i Alicja Kochanowska.
  • Zaprojektowana przez Sawicką tkanina ma kształt prostokąta. Jest to dywanik przeznaczony do powieszenia na ścianie.  
  • Czarny napis w pracy Sawickiej kontrastuje z jasnym tłem. „Dynamiczne pogorszenie” przedstawione jest jako opadające w dół czarne schody.

Ciekawostki:

Panie: Danuta Radulska, Ludgarda Sieńko i Alicja Kochanowska są mistrzyniami tradycyjnego tkactwa z Polski północno-wschodniej. Wykonywane na warsztatach tkackich dywaniki służyły do przykrywania stołów, łóżek, wieszano je na ścianach. Główne wzory i motywy na tych tkaninach to: gwiazdy, listki, drzewa, zwierzęta, sceny z życia wsi. Często występują też motywy geometryczne.  Tkaczki często używały dwóch kontrastowych kolorów. Tradycyjne tkaniny z Podlasia są dwustronne. Jedna strona tkaniny jest odwrotnością kolorystyczną drugiej. Może, gdybyśmy odwrócili zaprojektowany przez Sawicką dywanik, zamiast czarnych schodów w dół, zobaczylibyśmy jasne schody do góry.

Autorka skryptu: Małgorzata Wiktorko


Jadwiga Sawicka od połowy lat 90. pracuje z materią słowa i obrazu, obnażając ich pozorną neutralność, ujawniając emocje i dramaty ukryte za pozornie gładkimi sformułowaniami. Prace Dynamika pogorszeń oraz Wolność upadku (2013) zostały wykonane przez szwaczki z regionu Białostockiego – Danutę Radulską, Ludgardę Sieńko i Alicję Kochanowską według projektu artystki na wystawę Splendor tkaniny w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Tkanina powstała w ściegu charakterystycznym dla tego regionu Polski, a użycie dwóch kontrastujących kolorów dobitniej podkreśla sprzeczność sformułowań, które wraz z wykresami artystka zaczerpnęła z języka korporacyjnych wykresów, częstokroć wykorzystywanych w mediach. Praca pokazywana była w Muzeum Sztuki w Łodzi na wystawie Wszyscy ludzie będą siostrami (2015/2016). 

Katarzyna Słoboda

Jadwiga Sawicka

Jest malarką, autorką instalacji i obiektów, przy powstawaniu fotografii stale współpracuje z Markiem Horwatem. W latach 1979–1984 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom obroniła w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Jana Cybisa, a w 2016 roku Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Współpracuje z Galerią BWA w Warszawie. Dyplom uzyskała w 1984 roku w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Maluje, tworzy fotografie, obiekty, instalacje oraz prace oparte na tekście, które umieszcza w przestrzeni publicznej....

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także