Jadwiga Sawicka

Było nie było / It Was, It Was Not

Udostępnij:
Datowanie: 2010-2014
Technika: malarstwo olejne
Materiały: płótno, farba olejna
Rozmiar:wys. 70 cm, szer. 80 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 17.07.2015
Numer inwentarzowy: MS/SN/M/2044

Opis dzieła

Jadwiga Sawicka w swojej twórczości obnaża niewinność gładkich sformułowań, komplikuje proste słowa poprzez okaleczanie i rozbijanie ich zwyczajowego zapisu, poprzez powtarzanie zdań kondensuje ich treść i wytrąca nas z utartych ścieżek ich odczytywania. Poprzez zabiegi na słowach tropi kryjące się w nich emocje. Na jej obrazach z lat 1994–1997 słowa stanowią jeszcze tło dla ubrań i kosmetyków. Teksty to fragmenty haseł reklamowych, sensacyjnych nagłówków gazet, streszczeń seriali telewizyjnych. Od 1997 roku w twórczości Sawickiej słowa i przedmioty zaczynają występować na osobnych płótnach. Rozdzielenie to, jak mówi sama artystka, „sprzyjało osuszeniu emocji, nawet za cenę martwoty”. Jest to więc kluczowy etap w twórczości artystki. Dwie prace malarskie z kolekcji Muzeum pochodzą z właśnie lat 1996–1998. Wybór uzupełniają prace z roku 2000 i okresu 2010–2014, które stanowią z kolei przykład innego podejścia do materii tła – kolor, których w pracach z lat 90. i początku XXI wieku był wyprany, mdły, staje się fakturowy, mięsisty, wyrazisty, w bardziej czytelny sposób odnosząc się do powierzchni ludzkiej skóry.

Katarzyna Słoboda

Audiodeskrypcja

Obraz olejny na płótnie w układzie poziomym. Na jasnym tle o wyraźnej strukturze farby białej i żółtej, namalowany czarny napis wielkimi literami. W górnej części obrazu słowo BYŁO, w dolnej, mniejszymi literami, NIE BYŁO.

Wystawy

OdłożONE na potem z cyklu SKONTRUM [2024-01-31-2024-04-21]

Jadwiga Sawicka

Jest malarką, autorką instalacji i obiektów, przy powstawaniu fotografii stale współpracuje z Markiem Horwatem. W latach 1979–1984 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom obroniła w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Jana Cybisa, a w 2016 roku Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Współpracuje z Galerią BWA w Warszawie. Dyplom uzyskała w 1984 roku w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Maluje, tworzy fotografie, obiekty, instalacje oraz prace oparte na tekście, które umieszcza w przestrzeni publicznej....

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także