Ewa Zarzycka

Utrzymanie pozycji artystycznej

Udostępnij:
Datowanie: 1989 r.
Technika: zapis cyfrowy (przeniesiony z zapisu analogowego), film barwny z dźwiękiem
Materiały: płyta DVD
Rozmiar:czas trwania 13 min 45 s min
Sposób nabycia:dar
Numer inwentarzowy: MS/SN/V/110

Opis dzieła

Utrzymanie pozycji artystycznej, zapis akcji artystycznej przeprowadzonej w sali Biura Wystaw Artystycznych w Koszalinie, jest refleksyjną opowieścią o własnej twórczości. Poruszając kwestię zaangażowania autorka zastanawia się nad swoją obecną pozycją artystyczną. Symbolicznym gestem staje się wówczas założenie na stopy białych pantofli na obcasie. Wraz z końcem wypowiedzi Zarzycka zdejmuje obuwie w geście obojętności na własny status twórczy.

Mariusz Walczak (Cytat za: Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 152).

Wystawy

Stany skupienia [2019-03-15-2019-05-20]

Ewa Zarzycka

Dyplom uzyskała w 1978  roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Autorka performansów, instalacji, rysunków. Performanse artystki opierają się na jej wypowiedziach (performans mówiony). Są autorskimi przemyśleniami, którymi dzieli się z odbiorcami; wykładami, w których prawda miesza się z fikcją. Zarzycka porusza się na pograniczu sztuki i codziennej rzeczywistością. Pełnym retorycznych pytań rozważaniom towarzyszą przedmioty: mapy, globusy, wykresy, rysunki. Rejestrując swoje wystąpienia artystka pozwala skonfrontować się z nimi ponownie w zmieniającej się rzeczywistości. Karolina Jabłońska (Cytat za:...

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także