Barbara Hammer

Tee Corinne #4

Udostępnij:
Datowanie: 1972
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały: papier fotograficzny
Rozmiar:z ramą: wys. 27,3 cm, szer. 34,3 cm; bez ramy: wys. 16,2 cm, szer. 22,1 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 03.09.2019
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3091

Opis dzieła

Prace z tej serii powstały we współpracy z Tee A. Corinne, fotografką, pisarką i aktywistką, współautorką takich inicjatyw i magazynów, jak Feminist Photography Ovulars (1979–1981), Women's Caucus for Art, Queer Caucus for Art  czy The Blatant Image. A Magazine of Feminist Photography (1981–1983), autorką The Cunt Coloring Book (1975).

Tee Corinne jest więc nie tyle modelką, ile autorką performansów uchwyconych na fotograficznej kliszy, w których obie twórczynie eksplorują tematy, które poruszały w swoich artystycznych praktykach: zagadnienia kobiecej seksualności, przyjemności i intymności.

Jak pisała w komentarzu do tej pracy Barbara Hammer, podwójne naświetlenie kliszy ukazujące bohaterkę trzykrotnie miało na celu ukazanie złożoności (jej) osobowości.

Katarzyna Słoboda

Dzieła zakupione z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Narodowe kolekcje sztuki współczesnej" 2019

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wystawy

Prototypy 04: Agata Sinarska. Osuwisko

Barbara Hammer

Amerykańska reżyserka filmowa, artystka wizualna, pionierka kina lesbijskiego i queerowego. Jej eksperymenty filmowe z lat 70. dotykały tematów związanych z poszukiwaniem wolności i odkrywaniem kobiecej i lesbijskiej seksualności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles oraz literaturę angielską i film na Stanowym Uniwersytecie w San Francisco. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Australian Centre for the Moving Image, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centre Pompidou, MoMA, Taiwan National Film Library. Jej archiwum znajduje się w zbiorach Uniwersytetu Yale. Strona artystki: http://barbarahammer.com/   

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Powiązane obiekty