Barbara Hammer

Big Eye

Udostępnij:
Datowanie: 1980
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały: papier fotograficzny
Rozmiar:z ramą: wys. 34,2 cm, szer. 27,3 cm; bez ramy: wys. 25,3 cm, szer. 20,2 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 03.09.2019
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3092

Opis dzieła

„Solaryzacja uzyskana podczas wywoływania zdjęcia w ciemni dodaje blasku oku kochanki” - tak o tej pracy Barbara Hammer napisała w folderze towarzyszącym wystawie Contribution to Light. The Early Works of Barbara Hammer w madryckim oddziale galerii KOW (2018/2019).

Oko otulone zmarszczkami patrzy na nas czule, w źrenicy zdaje się odbijać autorka fotografii i to ona jest obiektem owego spojrzenie. Owo spojrzenie odzyskuje władzę nad tym, jak chce być postrzegane.

Solaryzacja to zabieg całkowitego lub częściowego odwrócenia obrazu fotograficznego (lub filmowego) z negatywowego na pozytywowy. W kontekście twórczości Barbary Hammer zastosowanie tego zabiegu w fotografii wydaje się być feministycznym manifestem - kobieta, jej ciało i jej spojrzenie, uzyskuje władzę nad swoją reprezentacją i detronizując męskiego widza odwraca patriarchalny porządek (nie jest obiektem do oglądania, ale twórczynią obrazu i aktywną obserwatorką).

Katarzyna Słoboda


 

Dzieła zakupione z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Narodowe kolekcje sztuki współczesnej" 2019

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Barbara Hammer

Amerykańska reżyserka filmowa, artystka wizualna, pionierka kina lesbijskiego i queerowego. Jej eksperymenty filmowe z lat 70. dotykały tematów związanych z poszukiwaniem wolności i odkrywaniem kobiecej i lesbijskiej seksualności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles oraz literaturę angielską i film na Stanowym Uniwersytecie w San Francisco. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Australian Centre for the Moving Image, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centre Pompidou, MoMA, Taiwan National Film Library. Jej archiwum znajduje się w zbiorach Uniwersytetu Yale. Strona artystki: http://barbarahammer.com/   

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Powiązane obiekty