Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Katarzyna Kobro

Akt kobiecy

Udostępnij:
Datowanie: 1948 / 1989 (odlew brązowy: S. Cukier, M. Żebrowski)
Technika: odlew
Materiały:brąz
Rozmiar:szerokość: 28,3 cm, wysokość: 29,2 cm, głębokość: 29,2 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 1989
Numer inwentarzowy:MS/SN/R/541
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Kolejny, autorski odlew w gipsie, przechowany przez Halinę Skowrońską  i  przekazany  w  latach  60.  Nice  Strzemińskiej [dziś w rękach prywatnych]. Przedstawia postać kobiety (Zofia Wierzbowska)  siedzącej  płasko  „na  ziemi”,  z  nogami  skrzyżowanymi asymetrycznie, lekko pochylonym tułowiem i opuszczoną głową. Ciężar ciała przeniesiony na lewą nogę, zrównoważony poprzez  podciągniętą  ku  piersi  nogę  prawą.  Ręka  lewa  złożona na brzuchu, prawa zgięta w łokciu z dłonią na kolanie. Piersi  częściowo  ukryte,  zdeformowane.  Sylwetka  masywna i zwarta, kontrastowo modelowana, obła i jednocześnie kanciasta.  Powierzchnia  gipsu  pożółkła  wskutek  upływu  lat, z szaro–brązowymi plamami. Akt pokazany był po raz pierwszy na wystawie pośmiertnej Kobro i Strzemińskiego, Łódź - Warszawa 1956/1957. Utrwalony w 1989 r., na zlecenie właścicielki, w brązie koloru naturalnego (6 numerowanych i sygnowanych egzemplarzy).

(Zenobia Karnicka, cytat z katalogu: Katarzyna Kobro 1989-1951. W setną rocznicę urodzin, kat. wystawy, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 1998, s. 137)

Katarzyna Kobro
Katarzyna Kobro

Rzeźbiarka i teoretyczka sztuki, była jedną z najwybitniejszych artystek związanych z awangardą międzywojenną w Polsce. Urodziła się w Moskwie w rodzinie o niemieckich korzeniach. Od 1917 roku studiowała w Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury w Moskwie (później II Państwowe Wolne Pracownie Artystyczne) i szybko związała się ze środowiskiem lewicy konstruktywistycznej. W tym czasie poznała też swojego przyszłego męża, Władysława Strzemińskiego. W 1920 roku artystka przeniosła się do Smoleńska, gdzie współpracowała ze Strzemińskim, m.in. projektując plakaty dla Rosyjskiej Agencji Telegraficznej, ROSTA i uczestnicząc w obradach...

Inne dzieła tego artysty
Dzieła w tej samej kolekcji