Simone Forti

Zuma News

Udostępnij:
Datowanie: 2013 r.
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Materiały: dysk przenośny
Rozmiar:min. 12 min, sekundy 37
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 02.10.2019
Numer inwentarzowy: MS/SN/V/136

Opis dzieła

„Tańczenie jest dla mnie prawie zawsze sposobem badania natury. Czerpię materiał z jej form. Co więcej, identyfikuję się z tym, co widzę, przybieram jego właściwości, naturę lub ’ducha’”- podkreśla Simone Forti.

Zuma News to praca wideo ukazująca praktykę News Animation, czyli ożywiania wiadomości zawartych w codziennych gazetach poprzez osobiste działanie, włączająca w ten proces rozgrywający się na plaży Zuma nad Pacyfikiem w Malibu przyrodę ożywioną i nieożywioną – piasek, wodę, wiatr, wodorosty.

Dźwięk fal i szum momentami dość silnego wiatru dyktują rytm filmu. W pierwszych sekwencjach widzimy, jak Simone Forti niesie naręcze gazet i moczy je w falach, równocześnie nie pozwalając by zostały zabrane przez odpływ. Gazety, obmywane są przez kolejne fale, rozmiękają mieszając się z mułem piasku i wodorostami. Artystka skrupulatnie je przekłada, obejmuje, przykrywa się nimi - jej gesty nie są jedynie gestami dłoni, ale angażują wysiłek całego ciała. Manipulowanie gazetami w wodzie i piasku, nieprzewidywalność fal i wiatru, włączenie w zmienną kompozycję znajdujących się nieopodal wodorostów stanowią środowisko dla zmagań artystki.

Niezwykle aktualna dzisiaj praca przypomina nam o materialności wydarzeń globalnych i lokalnych, mieszając skale mikro i makro, oraz o potrzebie powtórnego ucieleśnienia naszego zaangażowania w świat.

Katarzyna Słoboda


Audiodeskrypcja

Film jest rejestracją performansu, który artystka wykonała na plaży w słoneczny, wietrzy dzień. Kobieta ma lekko kręcone siwe włosy, do ramion. Często rozwiewa je wiatr. Ubrana jest w czarny podkoszulek, na nim biała rozpięta koszula, jasne spodnie. Stopy bose. Kamera ruchoma, podażą za artystką, obchodzi ją dookoła.

Dojrzała kobieta niesie stos codziennych gazet. Wchodzi do wody i moczy w niej gazety. Rozkłada je na plaży, wiatr je przesuwa. Artystka kładzie się i powoli turla po gazetach. Okrywa się nimi, z uwagą przekłada strony. Gazety i kobieta oblepione są mokrym piaskiem. Papier gazetowy namaka, tak jak ubranie artystki. Raz po raz fale podmywają stopy leżącej lub siedzącej kobiety, czasem porywają gazety, które artystka łapie. Gazety i wodorosty naniesione przez fale mieszają się. Artystka wraz z nimi. Całym swym ciałem angażuje się w ten proces. Czasem zastyga w bezruch i tylko wiatr porusza jej włosami i stronami gazet.

Od czasu do czasu na plaży pojawiają się pojedynczy lub w małych grupkach przechodnie. W oddali kąpiący się. Pojedyncze ptaki latają i brodzą w wodzie. Daleko widać palmy i wzniesienia.

Miejsce performensu to plaża Zuma nad Pacyfikiem w Malibu. „Zuma News” prezentuje praktykę „News Animation”, czyli ożywiania wiadomości z codziennych gazet poprzez osobiste działanie. Artysta przeplata w ten proces przyrodę ożywioną i nieożywioną: pasek, wodę, wiatr i wodorosty. 

Simone Forti to tancerka, choreografka, performerka, artystka wizualna, a także autorka tekstów. Od końca lat 50. związana z nowojorską awangardą artystyczną, głównie z Judson Dance Theatre. Autorka pracy „Taneczne konstrukcje” (1960-1961) przełomowego dzieła dla współczesnej choreografii i działań performatywnych w kontekście sztuk wizualnych. Wyprzedza swoją nowatorskością eksperymenty artystów z kręgu minimal art. 

Autorka skryptu: Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk

Konsultacja ekspercka: Magdalena Rutkowska

Dzieła zakupione z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Narodowe kolekcje sztuki współczesnej" 2019

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wystawy

Prototypy 04: Agata Sinarska. Osuwisko

Simone Forti
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Powiązane obiekty
1 2