Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Simone Forti

Zuma News

Udostępnij:
Datowanie: 2013
Technika: film barwny, dźwiękowy
Materiały:film, zapis cyfrowy (film barwny z dźwiękiem)
Rozmiar:12 min, 37 sek.
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 02.10.2019
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/136
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

„Tańczenie jest dla mnie prawie zawsze sposobem badania natury. Czerpię materiał z jej form. Co więcej, identyfikuję się z tym, co widzę, przybieram jego właściwości, naturę lub ’ducha’”- podkreśla Simone Forti.

Zuma News to praca wideo ukazująca praktykę News Animation, czyli ożywiania wiadomości zawartych w codziennych gazetach poprzez osobiste działanie, włączająca w ten proces rozgrywający się na plaży Zuma nad Pacyfikiem w Malibu przyrodę ożywioną i nieożywioną – piasek, wodę, wiatr, wodorosty.

Dźwięk fal i szum momentami dość silnego wiatru dyktują rytm filmu. W pierwszych sekwencjach widzimy, jak Simone Forti niesie naręcze gazet i moczy je w falach, równocześnie nie pozwalając by zostały zabrane przez odpływ. Gazety, obmywane są przez kolejne fale, rozmiękają mieszając się z mułem piasku i wodorostami. Artystka skrupulatnie je przekłada, obejmuje, przykrywa się nimi - jej gesty nie są jedynie gestami dłoni, ale angażują wysiłek całego ciała. Manipulowanie gazetami w wodzie i piasku, nieprzewidywalność fal i wiatru, włączenie w zmienną kompozycję znajdujących się nieopodal wodorostów stanowią środowisko dla zmagań artystki.

Niezwykle aktualna dzisiaj praca przypomina nam o materialności wydarzeń globalnych i lokalnych, mieszając skale mikro i makro, oraz o potrzebie powtórnego ucieleśnienia naszego zaangażowania w świat.

Katarzyna Słoboda

Simone Forti

Tancerka, choreografka, performerka, artystka wizualna, autorka tekstów i książek. Uczestniczka kluczowych dla rozwoju tańca, sztuk performatywnych i sztuki minimalistycznej warsztatów (Dancers’ Workshop) Anny Halprin (1959-1965 - San Francisco). Od końca lat 50. związana z  nowojorską awangardą artystyczna, w tym głównie z Judson Dance Theatre (Yvonne Rainer, Trisha Brown, Steve Paxton, Deborah Hay, Carolee Schneemann i in.), La Monte Youngiem, Allanem Kaprowem czy Robertem Whitmanem. Autorka przełomowej dla współczesnej choreografii i działań performatywnych w kontekście sztuk wizualnych pracy Taneczne konstrukcje (1960-1961), która wyprzedzała...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Powiązane obiekty