Czytanki 07: Iza Szostak we współpracy z Dream Adoption Society czyta fragmenty tekstu Simone Forti „Ożywione tańczenie. Praktyka improwizacji tańca” opublikowanego w książce „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca”

Udostępnij:
autor: Iza Szostak, Dream Adoption Society
tytuł: Czytanki 07: Iza Szostak we współpracy z Dream Adoption Society czyta fragmenty tekstu Simone Forti „Ożywione tańczenie. Praktyka improwizacji tańca” opublikowanego w książce „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca” [pl]
czas emisji: 00:19:07
produkcja:
rok: 20.05.2020

Opis

W ramach przedostatniej odsłony Czytanek - Facebookowej audycji Muzeum Sztuki - Iza Szostak we współpracy z Dream Adoption Society czytała fragmenty tekstu Simone Forti Ożywione tańczenie. Praktyka improwizacji tańca opublikowanego w książce Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca pod redakcją Sonii Nieśpiałowskiej-Owczarek i Katarzyny Słobody. 

„Tańczenie jest dla mnie prawie zawsze sposobem badania natury. Przybieram materiał z jej form. Co więcej, identyfikuję się z tym, co widzę, przybieram jego właściwości, naturę lub ‘ducha’. To proces animistyczny” - deklaruje Simone Forti, artystka, której prace dołączyły w tym roku do kolekcji ms. Tancerka, choreografka, performerka, artystka wizualna, autorka tekstów i książek była również jedną z bohaterek naszej performatywnej wystawy Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca z 2013 roku, kuratorowanej przez Sonię Nieśpiałowską-Owczarek i Katarzynę Słobodę. 

Iza Szostak, czytając o metodach i praktykach artystycznych Simone Forti, odbywa za pośrednictwem awatara podróż po VRChat. 

Kontekst czytanych słów wybranych z fragmentów tekstu odzwierciedla doznania realnego świata. W przestrzeni wirtualnej różne pojęcia i praktyki Forti, takie jak badanie natury, ucieleśnianie wiadomości czy logomotion, zostają poddane próbie i zredefiniowane. 

Przeszłość miesza się z przyszłością. Rozszczepiony czas pogłębia imersję, a fizyczna bliskość zastąpiona cyber ciałem prowadzi do zaskakujących eksploracji motorycznych.


kamera VR: Anastasia Vorobiova, Iza Szostak

architektura VR przestrzeni Aporia i DAS: Aleksandra Wasilkowska

muzyka: Kuba Słomkowski

montaż: Iza Szostak

Podziękowania dla Anastasii Vorobiovej za pomoc w realizacji.


Iza Szostak jest choreografką i tancerką. W swojej praktyce artystycznej wykorzystuje założenia nowego materializmu, co pozwala jej postrzegać materię jako siłę aktywną i sprawczą, a prace choreograficzne opierać na wykreowanym systemie komunikacji między ciałem i obiektem. Jako budulca używa przetworzonych obrazów z obszaru sztuk wizualnych i filmu, badań antropologicznych, prywatnego archiwum wideo i własnej biografii. W spektaklach eksploruje formy hybrydowe: ciało jawi się w nich jako kostium oraz medium - nośnik stanów emocjonalnych. Choreografia jest dla niej instrumentem do tworzenia nowego porządku. Autorka spektakli m.in. Balet koparyczny, National Affairs, PRIV, le journal secret, Skaj Is the Limit, RE//MIX–Merce Cunningham, Ciało. Dziecko. Obiekt, Europa. Śledztwo. Od wielu lat blisko współpracuje z artystą audiowizualnym Kubą Słomkowskim. Współtworzy warszawski kolektyw choreograficzny Centrum w Ruchu oraz współpracuje z Dream Adoption Society - laboratorium, które wykorzystuje w swojej pracy nowe technologie (VR, AR i AI).

Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca to pierwsza wydana w Polsce publikacja całkowicie poświęcona improwizacji i jedna z nielicznych koncentrujących się na zagadnieniach tańca współczesnego. Antologia dwudziestu pięciu tekstów (po raz pierwszy tłumaczonych na język polski lub opracowanych na potrzeby publikacji) jest próbą ukazania tematu w sposób wielowymiarowy, poprzez uwzględnienie kontekstu filozoficznego, kulturowego i społecznego.


Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła