Simone Forti

Past Future

Udostępnij:
Datowanie: 2013
Technika: rysunek
Materiały:papier, ołówek
Rozmiar:wys. 22,1 cm, szer. 30,3 cm; z ramą: wys. 29 cm, szer. 37 cm
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 02.10.2019
Numer inwentarzowy:MS/SN/RYS/2244/2
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Simone Forti, jedna z najważniejszych twórczyń z kręgu tańca współczesnego, z wykształcenia była malarką i nigdy nie porzuciła rysowania - rozrysowywała planowane działania w ramach swoich Tanecznych konstrukcji (które zaprezentowane zostały w Reuben Gallery w Soho w 1960 roku i w pełnej wersji w lofcie Yoko Ono w roku kolejnym) i ciągle tworzy w notesach liczne rysunki towarzyszące procesom zbierania materiału dźwiękowego czy ruchowego (jak te towarzyszące praktyce News Animation, trwającej od 1983 roku), składające się częściowo w publikacje (jak np. Handbook in Motion z 1974 roku) czy też niezależne serie rysunkowe (jak Illuminations trwające od 1971 po dziś dzień).

Rysunki z serii Past Future mają postać zmiętej kartki ze słowami past (pl. przeszłość) i future (pl. przyszłość) wpisanymi kolejno wewnątrz i na zewnątrz kartki, choć słowo future pojawia się w obu rysunkach po innych stronach kompozycji.

W tej, jak i innych pracach Forti, dochodzą do głosu tak ważne w pracy choreograficznej przestrzenne i czasowe relacje elementów - w tym wypadku słów, tak istotnych w praktyce artystki.

Katarzyna Słoboda

Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia, ms2, Muzeum Sztuki w Łodzi, od 01.10.2021

Simone Forti

Tancerka, choreografka, performerka, artystka wizualna, autorka tekstów i książek. Uczestniczka kluczowych dla rozwoju tańca, sztuk performatywnych i sztuki minimalistycznej warsztatów (Dancers’ Workshop) Anny Halprin (1959-1965 - San Francisco). Od końca lat 50. związana z  nowojorską awangardą artystyczna, w tym głównie z Judson Dance Theatre (Yvonne Rainer, Trisha Brown, Steve Paxton, Deborah Hay, Carolee Schneemann i in.), La Monte Youngiem, Allanem Kaprowem czy Robertem Whitmanem. Autorka przełomowej dla współczesnej choreografii i działań performatywnych w kontekście sztuk wizualnych pracy Taneczne konstrukcje (1960-1961), która wyprzedzała...

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Powiązane obiekty