Tamás Kaszás

Barykada propagandowa

Udostępnij:
Datowanie: 2003
Technika: technika mieszana
Materiały:drewno, płyta wiórowa, pleksiglas, guma, papier
Rozmiar:szerokość: 198 cm, wysokość: 199 cm, głębokość: 70 cm
Sposób nabycia:zakup (dofinansowano ze środków MKiDN)
Data nabycia: 2011
Numer inwentarzowy:MS/SN/R/560/1-19
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

„Barykada propagandowa” to artystyczna propozycja dla uczestniczek i uczestników obywatelskich protestów. Pozwala na prowadzenie równoległych działań na froncie walk ulicznych i w wojnie informacyjnej. Instalacja może pełnić funkcję zarówno ruchomej tarczy ze wzmocnionej pleksi, jak i biblioteczki materiałów propagandowych. Praca Kaszása jest „maszyną bojową” na miarę czekającej nas przyszłości. Artysta dowodzi, że przetrwanie będzie wymagać wielotorowego, twórczego zaangażowania. Pokazuje wspólne wątki walk o prawa pracownicze, lokatorskie, o równość LGBTQ+ czy w obronie klimatu. Jednocześnie demonstruje produktywne związki między różnymi formami działalności: polityką, sztuką, dizajnem, teorią, pracą i aktywizmem.


Barykada propagandowa to artystyczna propozycja dla uczestników obywatelskich protestów, pozwalająca na prowadzenie równoległych działań – jednocześnie na froncie walk ulicznych i w czasie wojny informacyjnej. Wielofunkcyjna instalacja służyć może zarówno jako ruchoma tarcza ze wzmocnionego plexi, jak i podręczna biblioteczka materiałów propagandowych. Praca Kaszása jest „maszyną bojową” na miarę naszych czasów – będącą rezultatem ponownego odczytania klasycznej relacji między wiedzą a władzą. Ulotki, plakaty, zdjęcia i filmy, podobnie jak flagi i transparenty, to narzędzia należące do repertuaru współczesnej partyzantki miejskiej. Wprowadzając działalność artystyczną w pole polityki, Kaszás wskazuje zarazem jak płynna jest granica między teorią a praktyką, które istnieją po dwóch stronach tej samej barykady.

Krzysztof Kościuczuk (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 924).

Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia, ms2, Muzeum Sztuki w Łodzi, od 01.10.2021

Tamás Kaszás

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Artysta pracuje z instalacjami w różnej skali. Wykorzystuje także rysunki, fotografie, wideo, teksty i obiekty, by tworzyć Pomoce Wizualne. Techniki, którymi się zazwyczaj posługuje, nie wymagają dużych nakładów finansowych oraz skomplikowanych procesów. Artysta często wykorzystuje materiały, które są dostępne w danym miejscu i czasie, albo takie, które można poddać recyklingowi. W swoich działaniach odwołuje się do tradycji europejskiej awangardy, reaktywując niektóre koncepcje poprzez rozwijanie ich funkcjonalistycznego podejścia. Istotnym punktem odniesienia są dla niego ruchy aktywistyczne,...

Zasoby - elementy zespołu
Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty