Ekologie miejskie: Pracownia fizyczna / SzaZa

Udostępnij:
autor: Realizacja: Wojciech Dzięcioł, Michał Grzeszczakowski, Martyna Sztaba
tytuł: Ekologie miejskie. Pracownia fizyczna / SzaZa
czas emisji: 1'25"
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi, Opus Film
rok: 20.06.2011

Opis

Spektakl Pracowni Fizycznej w choreografii Jacka Owczarka z improwizowaną muzyką zespołu SzaZa (Szamburski/Zakrocki) oparty został na ruchu wynikającym z realnego kontekstu miejsca: przestrzeni między dwoma domami na Księżym Młynie. Udział wzięli: Paweł Grala, Aneta Jankowska, Joanna Jaworska, Aleksandra Klimiuk, Kamila Kosecka, Wojciech Łaba, Krzysztof Skolimowski.

Choreografia powstała w związku z zaproszeniem Pracowni Fizycznej do wzięcia udziału w projekcie „Ekologie Miejskie" (Muzeum Sztuki w Łodzi). Projekt ten poświęcony jest życiu w Łodzi – temu w jaki sposób widzimy i chcielibyśmy widzieć miejsce, w którym pracujemy, uczymy się, bawimy. Środowisko miejskie to relacje między ludźmi, codzienne dźwięki, budynki, w których żyjemy i ulice, po których chodzimy. Celem projektu było ujawnienie zależności między przyrodą a społeczeństwem i jego wytworami, dzięki zwróceniu uwagi na obszary marginalne / zaniedbane poprzez zmianę sposobów ich przeżywania / doświadczania.

PRACOWNIA FIZYCZNA jest grupą założoną przez Jacka Owczarka w lutym 2009 roku w Łodzi. Bazując na improwizacji i technikach tańca współczesnego, członkowie Pracowni sięgają po różnorodne formy ruchu i środki wyrazu, starając się jak najpełniej eksplorować możliwości własnego ciała. Głównym polem działania grupy jest proces twórczy. W przestrzeni wymiany i realizacji tak indywidualnych, jak i wspólnych pomysłów powstają spektakle i inne zdarzenia sceniczne. Tancerze Pracowni są również pedagogami tańca, którzy stale współpracują z teatrami i instytucjami kultury w całym kraju. Grupa współpracuje z Wydziałem Choreografii i Technik Tańca przy Akademii Muzycznej w Łodzi.

SzaZa czyli duet Paweł Szamburski / Patryk Zakrocki to muzycy,
improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Swoją muzyką w licznych projektach wspierali takie instytucje jak Centrum Sztuki Współczesnej, Galerię Zachęta, Filmotekę Narodową, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Francuski, Instytut Adama Mickiewicza, Akademię Sztuk Pięknych, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Teatr Polonia, Teatr Nowy i wiele innych. Działają również w niezależnym wydawnictwie Lado Abc oraz Stowarzyszeniu Kulturalnym Lado, środowisku którego konsekwentna, trwająca już kilkanaście lat działalność muzyczna, wydawnicza oraz animacyjna przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce. 


Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła