Udostępnij:
Datowanie: 2003
Technika: haft
Materiały: płótno
Rozmiar:wys. 32,5 cm, szer. 23,5 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 2016
Numer inwentarzowy: MS/SN/M/2057

Opis dzieła

Wyhaftowany tekst pochodzi z napisanego odręcznie ogłoszenia o pracę. Artystka natrafiła na nie w trakcie przygotowań do wystawy w Łodzi. Jego bezrobotna autorka, samotna matka, prosiła o pomoc w znalezieniu jakiejkolwiek pracy. Jabłońska skontaktowała się z autorką anonsu i poprosiła ją o wyhaftowanie ogłoszenia na tkaninie w zamian za honorarium za udział w wystawie. Osobisty głos kobiety został przekształcony w świadectwo braku zabezpieczenia socjalnego jednostki w kapitalistycznej Polsce. Dzieło uwidacznia, jak kryzys ekonomiczny dotyka kobiety. W patriarchacie to one ponoszą najwięk-szą odpowiedzialność za opiekę nad dziećmi.


Opis dedykowany osobom ze spektrum autyzmu

Informacje o artyście.
Elżbieta Jabłońska:
●    urodziła się w 1970 roku;
●    robi akcje artystyczne;
●    przeprowadziła kilka akcji nazwanych Pomaganie → starała się zwrócić uwagę na samotne matki wychowujące dzieci;

●    w swoich akcjach przypominała o ludziach potrzebujących pomocy, bezdomnych, bezrobotnych; na przykład podczas Biennale Sztuki w Łodzi w 2004 roku artystka zorganizowała przyjęcie dla bezrobotnych pracowników dawnej fabryki nazywanej Uniontex.

„Moje działanie artystyczne, czy w galerii, czy na ulicy, jest tylko wskazaniem na sytuację, problem” /Elżbieta Jabłońska/

Opis dzieła:
●    napis wyhaftowany srebrną nitką na płóciennej białej serwetce
            o szerokości 23,5 cm i wysokości 32,5 cm;
●    jest to tekst ogłoszenia → Elżbieta Jabłońska zauważyła je na murze → ogłoszenie napisała samotna matka wychowująca małe dziecko → samotna matka poszukiwała pracy;
●    Elżbieta Jabłońska poprosiła bezrobotną kobietę, aby wyhaftowała tekst ogłoszenia;

●    za wyhaftowanie kobieta otrzymała pieniądze od Elżbiety Jabłońskiej (Elżbieta Jabłońska dostała wcześniej za zrobienie wystawy w Galerii Manhattan, w Łodzi).

Tekst wyhaftowanego ogłoszenia:

„Poszukuję bardzo pilnie pracy! Jestem 23-letnią, ambitną, pracowitą osobą, która żadnej uczciwej pracy się nie boi. Posiadam pracowniczą książeczkę zdrowia. Nie palę. Moją główną motywacją do pracy jest 2,5 roczna córeczka, którą wychowuję sama. Poza tym bardzo bym chciała kontynuować naukę, przerwaną przez brak funduszy. Jestem w naprawdę trudnej sytuacji, dlatego proszę. Jeżeli może mi ktoś pomóc zatrudniając mnie, to proszę o kontakt telefoniczny 0-964 076 932”

Autor skryptu:Małgorzata Wiktorko


Opis dedykowany osobom słabo słyszącym i niesłyszącym

Artystka w tej pracy wykorzystała autentyczną prośbę o pracę. Ogłoszenie napisane ręcznie Elżbieta Jabłońska zauważyła będąc w Łodzi. Tekst ogłoszenia brzmi:
„Poszukuję bardzo pilnie pracy! Jestem 23-letnią, ambitną, pracowitą osobą, która żadnej uczciwej pracy się nie boi. Posiadam pracowniczą książeczkę zdrowia. Nie palę. Moją główną motywacją do pracy jest 2,5 roczna córeczka, którą wychowuję sama. Poza tym bardzo bym chciała kontynuować naukę, przerwaną przez brak funduszy. Jestem w naprawdę trudnej sytuacji, dlatego proszę. Jeżeli może mi ktoś pomóc zatrudniając mnie, to proszę o kontakt telefoniczny 0-964 076 932”. Artystka zleciła wyhaftowanie ręcznie napisanego tekstu bezrobotnej kobiecie i przekazała swoje honorarium za wystawę jako zapłatę. Na białym płótnie precyzyjnie wyhaftowane zostało odręczne pismo – bez zmian, upiększeń czy dekoracji. Młoda kobieta, samotna matka, będąc w dramatycznej sytuacji życiowej, nie prosi o jałmużnę, ale o pracę. Nie oczekuje od nikogo pieniędzy za nic, ale sama chce pracować i je uczciwie zarobić. Jest zdeterminowana, ambitna, otwarta na naukę. To pojedyncze ogłoszenie stało się punktem wyjścia do dyskusji na temat braku społecznego zabezpieczenia jednostki w obliczu bezrobocia. Częściej spotyka to kobiety, ponadto w zdecydowanej większości to na nich spoczywa też obowiązek opieki i utrzymania dzieci. Kobiety, nie często o tym mówią, rzadziej piszą - mówi się, że milczenie jest złotem, mowa srebrem. Autorka ogłoszenia pisząc o sobie, stała sie głosem kobiet w podobnej sytuacji. Wyhaftowanie anonsu o pracę srebrną nicią upamiętnia los wielu kobiet, które walczą na brutalnym rynku pracy. (Praca Pomaganie to wyhaftowane za pomocą igły i srebrnej nitki ogłoszenie kobiety, która szuka pracy. To pokazuje jak trudno czasem kobietom znaleźć zatrudnienie. Pracodawcy odrzucają kobiety ponieważ są słabsze, mogą zajść w ciążę.)

Artystka Elżbieta Jabłońska w swojej twórczości często porusza kwestie związane z różnymi formami wykluczenia społecznego. Zwraca uwagę na sfeminizowaną (zdominowaną przez kobiety) pracę opiekuńczą, usługową oraz niewidoczną i nieopłacaną pracę w gospodarstwie domowym.

Autor skryptu: Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk


Wyhaftowany tekst został zaczerpnięty z ręcznie napisanego i przyklejonego na murze ogłoszenia, na które Elżbieta Jabłońska natrafiła w Łodzi w trakcie przygotowań do wystawy Kobieta na duszę w Galerii Manhattan. Bezrobotna autorka dramatycznego apelu poszukiwała przy jego pomocy jakiejkolwiek pracy i opisywała swoją trudną sytuację samotnej matki. Artystka skontaktowała się z autorką anonsu i w zamian za honorarium za udział w wystawie poprosiła ją o wyhaftowanie jego treści na tkaninie. To pojedyncze ogłoszenie stało się świadectwem braku społecznego zabezpieczenia jednostki w obliczu bezrobocia, symptomem marginalizowanych kosztów transformacji ekonomicznej w Polsce ponoszonych przez kobiety. Pomaganie wskazuje także na strukturalny związek między nierównościami na rynku pracy najemnej i w obszarze pracy opiekuńczej ze względu na płeć. Historia utkana na podstawie ogłoszenia upamiętnia los wielu kobiet, które połączenie patriarchatu z kapitalizmem naraziło na ubóstwo i wyzysk.

Joanna Sokołowska

Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia (II EDYCJA) [2021-10-01-2026-10-01]

Elżbieta Jabłońska
Elżbieta Jabłońska

Elżbieta Jabłońska studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obecnie pracuje w Zakładzie Rysunku. Mieszka w Bydgoszczy. W swojej twórczości podejmuje głównie kwestie sfeminizowanej pracy opiekuńczej, usługowej i niewidocznej ekonomii gospodarstwa domowego. Pracuje z różnymi przejawami wykluczenia społecznego i marginalizowanymi, nieformalnymi formami wytwarzania wartości.

Zasoby - elementy zespołu
Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty