Ćwiczenia w autonomii. Tamás Kaszás we współpracy z Anikó Loránt (ex-artists' collective)

Udostępnij:
tytuł: Ćwiczenia w autonomii. Tamás Kaszás we współpracy z Anikó Loránt (ex-artists' collective)
autor: Fot. Piotr Tomczyk
rodzaj wydarzenia: dokumentacja wystawy
termin wydarzenia: 03.06-25.09.2016
miejsce wydarzenia: ms (obecnie ms1, ul. Więckowskiego 36)
kurator: Joanna Sokołowska

Opis

„Ćwiczenia w autonomii" to próba wyobrażenia sobie przyszłych form wspólnotowego życia na Ziemi po spowodowanej katastrofą ekonomiczną i ekologiczną zagładzie obecnej cywilizacji.

Sztuka jest dla Tamása Kaszása i ex-artists' collective laboratorium projektowania praktyk, wiedzy i estetyki, które mogłyby stać się pomocne w myśleniu o przyszłości. Propozycja artystów to próba wyobrażenia sobie tego, co nieznane, w oparciu o alternatywy istniejące, ale peryferyjne i marginalizowane w dominującym globalnie modelu gospodarki kapitalistycznej. Punktem odniesienia dla ich twórczości jest kolektywna wiedza ludowa, permakultura, oddolne ruchy społeczne i postępowe elementy modernistycznych utopii. Badają praktyki potencjalnie użyteczne w uzyskaniu autonomii od ekonomii opartej na nierównej akumulacji kapitału i rabunkowej eksploatacji zasobów oraz od technokratycznych organizacji państwowych. Łącząc różne rejestry wiedzy, pracują nad wyobraźnią ekologiczną przyszłych mieszkanek i mieszkańców Ziemi.

Kuratorka: Joanna Sokołowska
Koordynatorki: Monika Wesołowska, Beata Bocian

Tamás Kaszás, ur. w 1976 w Dunaújváros, Anikó Loránt ur. w 1977 w Székesfehérvár, studiowali na Wydziale Intermediów Węgierskiej Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Od 2002 współtworzą ex-artists' collective, mieszkają i pracują w Horány na wyspie Szentendrei. Ich prace były pokazywane m.in. w S.M.A.K. w Gandawie, Ludwig Múseum i Kunsthalle w Budapeszcie, ICA Dunaújváros, Bunkrze Sztuki w Krakowie, w ramach 12. Biennale w Stambule.

Elementy powiązane - obiekty
1 2 3
Elementy powiązane - dzieła