Film

Dla Was / For You

Udostępnij:
autor: Realizacja: Wojciech Dzięcioł, Michał Grzeszczakowski Martyna Sztaba
tytuł: Dla Was / For You
czas emisji: 5'1''
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi, Opus Film
rok: 2012

Opis

Tytułowy zwrot DLA WAS stanowi odwrócenie tytułu jednej z prac prezentowanych na wystawie. Monica Bonvicini w instalacji świetlnej "Not for you" eksponuje siłę zdecydowanej,
a jednocześnie wieloznacznej, odmowy. Na przekór tej asertywności, a dzięki swojej atrakcyjnej formie, praca ta przyciąga wzrok i przykuwa uwagę, stając się swoistym znakiem zachęty. Odmowa zawarta w treści zostaje odwrócona w blasku formy. W jeszcze intensywniejszą grę odwróceń chcemy wciągnąć naszych widzów przy pomocy pozostałych prac na wystawie. 

Stanowi ona uzupełnienie i rozwinięcie stałej ekspozycji, w której Kolekcja Sztuki XX i XXI w. prezentowana jest w czterech częściach, odwołujących się do kluczowych doświadczeń ludzi ostatnich czasów. Opisujemy te doświadczenia używając takich pojęć jak: ciało, uraz, proteza oraz utopia, konstrukcja, polityczność bądź oko, obraz, rzeczywistość i wreszcie obiekt, fetysz, fantazmat. A teraz dołączamy do kolekcji Muzeum Sztuki dzieła stanowiące konfrontację z doświadczeniami, które dają się scharakteryzować przez trzy słowa: starcia, odwrócenia, nadzieje.

Starcia — określają zaangażowanie sztuki w najbardziej istotne napięcia i konflikty zrodzone przez dramatyczne transformacje ekonomiczne, społeczne i polityczne ostatnich czasów. Odwrócenia — określają strategie działania artystów próbujących realizować politykę sztuki jej bezbronnymi, ale nie bezskutecznymi, środkami. Nadzieje — określają cel artystycznego zaangażowania, wiążąc twórczość z próbą zmiany na lepsze.

Kuratorzy: Jarosław Lubiak, Maria Morzuch

Więcej o wystawie: TUTAJ