Dla Was / For You

Udostępnij:
autor: Realizacja: Wojciech Dzięcioł, Michał Grzeszczakowski Martyna Sztaba
tytuł: Dla Was / For You
czas emisji: 5'1''
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi, Opus Film
rok: 2012

Opis

Tytułowy zwrot „Dla Was" stanowi odwrócenie tytułu jednej z prac prezentowanych na wystawie. Monica Bonvicini w instalacji świetlnej "Not for you" eksponuje siłę zdecydowanej,
a jednocześnie wieloznacznej, odmowy. Na przekór tej asertywności, a dzięki swojej atrakcyjnej formie, praca ta przyciąga wzrok i przykuwa uwagę, stając się swoistym znakiem zachęty. Odmowa zawarta w treści zostaje odwrócona w blasku formy. W jeszcze intensywniejszą grę odwróceń chcemy wciągnąć naszych widzów przy pomocy pozostałych prac na wystawie. 

Stanowi ona uzupełnienie i rozwinięcie stałej ekspozycji, w której Kolekcja Sztuki XX i XXI w. prezentowana jest w czterech częściach, odwołujących się do kluczowych doświadczeń ludzi ostatnich czasów. Opisujemy te doświadczenia używając takich pojęć jak: ciało, uraz, proteza oraz utopia, konstrukcja, polityczność bądź oko, obraz, rzeczywistość i wreszcie obiekt, fetysz, fantazmat. A teraz dołączamy do kolekcji Muzeum Sztuki dzieła stanowiące konfrontację z doświadczeniami, które dają się scharakteryzować przez trzy słowa: starcia, odwrócenia, nadzieje.

Starcia — określają zaangażowanie sztuki w najbardziej istotne napięcia i konflikty zrodzone przez dramatyczne transformacje ekonomiczne, społeczne i polityczne ostatnich czasów. Odwrócenia — określają strategie działania artystów próbujących realizować politykę sztuki jej bezbronnymi, ale nie bezskutecznymi, środkami. Nadzieje — określają cel artystycznego zaangażowania, wiążąc twórczość z próbą zmiany na lepsze.

Wystawa „Dla Was" stanowi zaproszenie do udziału w starciach sztuki, przynoszących nadzieje pozytywne zmiany dokonujących się przez mniej lub bardziej radykalne odwrócenia. Te ostatnie są kluczowe, gdyż łączą się z przewrotnością, która czyni sztukę tak intrygującą.

Artyści: Monica Bonvicini, Angelika Fojtuch, Tamás Kaszás, Zofia Kulik, Grigor Khatchatrian, Adrian Paci, Ewa Partum, Ali Kazma, Mladen Stilinović, Janek Simon, Paulina Ołowska, Haegue Yang, Thea Djordjadze, Ján Mančuška, Johanna Billing, Teresa Tyszkiewicz, Zoran Todorović, Robert Maciejuk, Katarina Zdjelar.

Kuratorzy: Jarosław Lubiak, Maria Morzuch

Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła