Simone Forti

Eco Nomy Logy, z serii News Animation

Udostępnij:
Datowanie: 2012
Technika: rysunek
Materiały:papier, ołówek
Rozmiar:wys. 45,7 cm, szer. 60,9 cm; z ramą: wys. 52,3 cm, szer. 67,5 cm
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 02.10.2019
Numer inwentarzowy:MS/SN/RYS/2243/1
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

News Animation to praktyka improwizacji rozpoczęta przez Simone Forti w 1983 roku. Polega ona na ucieleśnianiu, a tym samym ruchowym i werbalnym interpretowaniu (dosłownie, na co wskazuje tytuł, ożywianiu) wiadomości zawartych w codziennych gazetach. Rysunki i notatki z tej serii towarzyszą praktyce, ale też przygotowaniom do performensów, które czasem odbywają się z udziałem zaproszonych gości.

Rysunki z tego cyklu znajdujące się w kolekcji Muzeum Sztuki oddają złożoność procesu pracy z wiadomościami ze świata, w których to, co „ludzkie”, nieodłącznie splątane jest z żywiołami i środowiskiem „naturalnym” (a więc ekologia splata się z ekonomią) w nieustannej sieci wzajemnych wpływów.

Katarzyna Słoboda

Simone Forti

Tancerka, choreografka, performerka, artystka wizualna, autorka tekstów i książek. Uczestniczka kluczowych dla rozwoju tańca, sztuk performatywnych i sztuki minimalistycznej warsztatów (Dancers’ Workshop) Anny Halprin (1959-1965 - San Francisco). Od końca lat 50. związana z  nowojorską awangardą artystyczna, w tym głównie z Judson Dance Theatre (Yvonne Rainer, Trisha Brown, Steve Paxton, Deborah Hay, Carolee Schneemann i in.), La Monte Youngiem, Allanem Kaprowem czy Robertem Whitmanem. Autorka przełomowej dla współczesnej choreografii i działań performatywnych w kontekście sztuk wizualnych pracy Taneczne konstrukcje (1960-1961), która wyprzedzała...

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Powiązane obiekty
1 2 3 4 5