Przyjdźcie, pokażemy wam, co robimy. O improwizacji tańca

Udostępnij:
autor: Realizacja: Wojciech Dzięcioł, Michał Grzeszczakowski, Marta Malinowska, Adam Jurek
tytuł: Przyjdźcie, pokażemy wam, co robimy. O improwizacji tańca
czas emisji: 5'01''
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi, Opus Film
rok: 07.06.2013

Opis

Na nasze codzienne doświadczenia składają się setki nieprzewidywalnych sytuacji, na które reagować muszą równocześnie umysł i ciało. Budowanie systemów ułatwia nam funkcjonowanie, jednak gdy rzeczywistość wymyka się z wyznaczonych ram – podejmujemy decyzje improwizując. Improwizacja to nie tyle spontaniczność i swoboda, ile otwartość i gotowość na nieustające zmiany.

„Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy" to wystawa o improwizacji tańca. Tytuł jest zapożyczeniem z nazwy cyklu pierwszych pokazów kontakt improwizacji („You come. We’ll show you what we do" – tournée Steve’a Paxtona i praktyków skupionych wokół niego, które odbyli w 1973 roku na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych). Jest też zaproszeniem do czynnego udziału w wystawie, której koncepcja zakłada ciągłą zmianę, a jej program wypełniony jest wydarzeniami o różnym formacie, zachęcającymi do przemieszczania się w nieschematyczny, nieprzewidywalny sposób. Pozwoli na to mobilna architektura wystawy, składająca się z „urządzeń do improwizacji”, zaprojektowanych przez grupę BudCud.

Ekspozycja w ms2 prezentuje dokumentacje pokazów od lat 70. po 90. XX wieku – filmy istotne dla rozwoju myślenia o improwizacji, jako o praktyce studyjnej i scenicznej. Dokumentują one działania takich tancerzy i choreografów, jak: Steve Paxton, Yvonne Rainer, Nancy Stark Smith czy Lisa Nelson. Na wystawę składa się również szereg performatywnych wydarzeń – warsztaty, pokazy, spektakle, wykłady, których uczestnicy będą się mierzyć z przestrzeniami muzeum. 

Zaproszeni artyści: Ray Chung, Sebastian Flegiel, Natalia Iwaniec, Witold Jurewicz i Aleksandra Ścibor, Dawid Lorenc, Marcin Masecki, Yaniv Mintzer, Lisa Nelson, Iwona Olszowska, Jacek Owczarek / Pracownia Fizyczna, Jan Peszek, Michał Ratajski, Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki, Ilona Trybuła, David Zambrano, Aleksandra Borys/ Marysia Zimpel i inni.

Kuratorki / redaktorki: Sonia Nieśpiałowska-Owczarek, Katarzyna Słoboda.

Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła