Natalia (Natalia LL) Lach-Lachowicz

Sztuczna rzeczywistość

Udostępnij:
Datowanie: 1975-1976 r.
Technika: druk solwentowy, fotografia
Materiały: PCV, tusz solwentowy
Rozmiar:wys. 100 cm, szer. 100 cm
Sposób nabycia:dar
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3015/1-10

Opis dzieła

Film i paneau fotograficzne skupiają się na rejestracji ruchu ciała kobiety siedzącej na kanapie. Rejestrowanym gestom i zmianom pozycji ciała towarzyszy efekt „rozwarstwiania”, osiągnięty przez nałożenie na siebie dwóch filmów, których akcja rozgrywa się w tym samym kadrze. Praca przypomina, że zarówno fotografia, jak i film nie są wiarygodnym medium rejestrującym obiektywną rzeczywistość i że są podatne na manipulację.

Mariusz Walczak (Cytat za: Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 98).

Wystawy

Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych [2013-12-13-2014-03-02]

Natalia (Natalia LL) Lach-Lachowicz
Natalia (Natalia LL) Lach-Lachowicz

Artystka zajmuje się fotografią, grafiką, malarstwem i rysunkiem. Działa na pograniczu sztuk medialnych, realizuje filmy eksperymentalne, wideo, performensy i instalacje. Pisze teksty krytyczne i zajmuje się teorią sztuki. W 1970 roku wraz z Andrzejem Lachowiczem, Zbigniewem Dłubakiem i Antonim Dzieduszyckim była współzałożycielką grupy i galerii Permafo (1970–1981), które skupiały artystów związanych ze sztuką pojęciową i wniosły istotny wkład w rozwój sytuki konceptualnej w Polsce. Równolegle od połowy lat 70. włączyła się w światowy ruch feministyczny. Ewa Gałązka (Cytat za: Abecadło, red. Jarosław Lubiak. Łódź: Muzeum...