Krzysztof Knittel

Poligamia

Udostępnij:
Datowanie: 1979
Technika: pismo odręczne, rysunek
Materiały:papier, papier milimetrowy, flamaster, cienkopis, ołówek, długopis, taśma klejąca
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 09.07.2020
Numer inwentarzowy:MS/SN/RYS/2305/1-3
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Muzyka na taśmę zrealizowana w 1978-79 wspólnie z Andrzejem Bieżanem w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia została zamówiona przez dyrektora Studia Józefa Patkowskiego, a wykonana była po raz pierwszy w Technischen Universität w Berlinie Zachodnim.

Materiał źródłowy stanowiła improwizacja duetu Bieżan i Knittel wykonana na metalowych puszkach w mieszkaniu kompozytora. Poddany elektronicznym przekształceniom materiał stał się podstawą kompozycji. Postawa twórców kwestionowała konwencje rządzące muzyką akademicką.

Żartobliwy tytuł brał się stąd, że autorzy porównywali kompozycję stworzoną w pojedynkę jako monogamiczną. Jednocześnie przenosili metody pracy z muzyki improwizowanej do kompozycji. Utwór został opublikowany po raz pierwszy na płycie winylowej w ramach kierowanej przez Andrzeja Mitana serii Alma-Art.


Daniel MuzyczukDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".

Krzysztof Knittel
Krzysztof Knittel

Krzysztof Knittel to polski kompozytor muzyki współczesnej, twórca m.in. muzyki elektronicznej, eksperymentator i pedagog, profesor sztuk muzycznych. Jest współtwórcą grup muzyki improwizowanej, m.in.: Grupy Kompozytorskiej KEW (z Elżbietą Sikorą i Wojciechem Michniewskim, 1974–1976), Cytula Tyfun da Bamba Orch. (m.in. z A. Bieżanem, 1981), Niezależnego Studia Muzyki Elektroakustycznej (1982-1984), Light from Poland (1985–1987), liderem zespołów muzyki intuicyjnej Pociąg towarowy (od 1986) i Go-Go Boys, European Improvisation Orchestra (1996–1998), grupy CH&K&K (od 1999), Kawalerowie błotni (od 2003). Jest także twórcą instalacji...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty