Marta Krześlak

Autorski projekt rafy koralowej

Udostępnij:
Datowanie: 2018
Technika: technika własna
Materiały: ceramika, żarówka, kabel
Rozmiar:wys. 42 cm, szer. 36 cm, głęb. 31 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 18.06.2020
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/630

Opis dzieła

Marta Krześlak jest autorką wielkoskalowych instalacji przestrzennych. Często są dedykowane konkretnym miejscom, ale najczęściej mają na celu wywołanie stanu emocjonalnego, w którym radość miesza się z nostalgią. Swoimi instalacjami budującymi wyobrażone krajobrazy tworzy więc sytuacje, w których prowokuje widza do odczuwania jednocześnie nostalgii za przeszłością (szczególnie tą osobistą) i niepokoju o przyszłość (w wymiarze bardziej globalnym, planetarnym).

Zapytana przez Joannę Glinkowską, o to, co łączy jej różne prace, odpowiedziała:

“Wydaje mi się, że wspólnym mianownikiem jest tworzenie przestrzeni, która jest swoistym dysonansem rzeczywistości. Przy tym tworzenie sytuacji, które przywołują wspomnienia. Zbieram przedmioty, które są naznaczone ciężarem sentymentu, są czyjeś, wyblakłe od słońca, były świadkami jakiś zdarzeń. Próbuję stworzyć sytuację, w której stają się przedmiotami z ‘przeszłej przyszłości’, opowiadają o przyszłości, której nie będzie, bo ją straciliśmy.” 

Tworzywem dla jej prac są często materiały znalezione, wyrzucone na śmietnik, a jednocześnie sztuczne, długotrwałe, te które w tzw. środowisku naturalnym przetrwają setki lat. W przypadku obiektów znajdujących się w kolekcji Muzeum Sztuki artystka z tych zanieczyszczających środowisko (a przez nią znalezionych) materiałów wykonała (na co wprost wskazują tytuły) autorski projekt rafy koralowej czy topniejącą górę lodową. Krześlak złożone i przekraczające naszą wyobraźnię kwestie związane z zagładą klimatyczną zamyka w niewielkiej formie obiektu, pozwalając nam się dosłownie nad nim pochylić. Dodatkowo instalacja Nadbrzeżna skała zainfekowana przez zachody słońca ma zamontowany czujnik ruchu, który powoduje, że lampa reaguje na zbliżanie się człowieka.

Zmniejszając skalę obiektu z odległego i planetarnego na obiekt galeryjny artystka nie tyle pozwala nam oswoić globalne problemy, ile odczuć naszą ambiwalentną relację z nimi - zostało naukowo potwierdzone, że sposób naszego życia jako gatunku ma realny wpływ na wymieranie ekosystemów, a jednocześnie jako jednostki mamy poczucie, że mamy znikomy wpływ na przyszłość planety. 

Katarzyna Słoboda

LogotypDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".


Audiodeskrypcja

Autorka: Marta Krześlak

Tytuł: Autorski projekt rafy koralowej

Materiał: Instalacja ze stojącego sztucznego kamienia, fioletowej, podłużnej żarówki i żółtego kabla.

Kamień jest pusty w środku, jest tylko skorupą. Kształt ma nieregularny i chropowatą powierzchnię. Nawiercono w nim kilka otworów, przez które przewleczony jest żółty kabel, który zasila żarówkę. Gdzieniegdzie ma on zawiązane węzły z pętelką, przez nie przepleciony jest kabel. Żarówka umocowana jest w górnej partii kamienia, skierowana prawie poziomo. Świeci matowym fioletowym światłem wytwarzającym poświatę.

Instalacja zwraca na siebie uwagę za pomocą połączenia kontrastowych barw – fioletowego światła i żółtego kabla oplatającego tytułową rafę kolorową.

Autor: Wojciech Grum

Konsultacja: Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk, Magdalena Rutkowska

Marta Krześlak
Marta Krześlak

W swojej sztuce pracuje z instalacją, rzeźbą, wideo, kolażem, obiektami znalezionymi podejmując zagadnienia marzeń, wyobraźni, wspomnień, zapamiętanych lub wyobrażonych krajobrazów.  Absolwentka pracowni multimediów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (2018). Studiowała też na Wydziale Sztuki Mediów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz École nationale supérieure des beaux-arts de Lyon. Studentka środowiskowych studiów doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Swoje prace pokazywała na wielu wystawach indywidualnych (m.in. w CSW Zamek Ujazdowski, Gdańskiej Galerii Miejskiej,...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty