Czytanki 01: Michał Libera czyta fragmenty książki "Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa"

Udostępnij:
tytuł: Czytanki 01: Michał Libera czyta fragmenty książki "Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa" / Readings 01: Michał Libera reads fragments of the book "Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa" [pl]
autor: Michał Libera
rodzaj wydarzenia: słuchowisko
miejsce wydarzenia:
termin wydarzenia: 08.04.2020 r.
czas emisji: 00:52:48
produkcja:
adnotacja:

Opis

W ramach pierwszej odsłony Czytanek - facebookowej audycji Muzeum Sztuki w Łodzi - Michał Libera, kurator i badacz szeroko rozumianej sztuki dźwięku, przeczytał fragmenty książki Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa opowiadającej historię tej niezwykłej postaci.

“Bolączki programu są prozaiczne. Zasadniczym naszym problemem jest np. zagadnienie, gdzie składać taśmy, a pan mnie pyta o muzykę elektronową i konkretną. To jest, jakby spytać bosego, czy chce sobie kupić cylinder…” - tłumaczył dyrektor muzyczny ogólnopolskiej rozgłośni w 1957 r. w rozmowie z Józefem Patkowskim, muzykologiem piszącym wówczas do “Ruchu Muzycznego” i “Anteny”, wkrótce szefem powstałego jeszcze w tym samym roku Studia Eksperymentalnego.

Z książki Agnieszki Pindery wybraliśmy fragmenty poprzedzające dokonania Józefa Patkowskiego, z którymi jest najbardziej kojarzony tj. jego zaangażowanie na rzecz rozwoju i promocji sztuki oraz muzyki współczesnej przejawiające się w jego pracy dydaktycznej, twórczej i kuratorskiej. W Czytankach usłyszymy za to o jego pierwszych próbach realizacji słuchowisk jeszcze podczas nauki w liceum, oraz początkach pracy w Teatrze Polskiego Radia. Inspiracją do opracowania fragmentów książki są słowa Józefa Patkowskiego, wypowiedziane w chwili narodzin Studia Eksperymentalnego: „nie powinniśmy rezygnować z ilustrowania słuchowiska o Marsjanach specjalnie skomponowaną muzyką elektronową, miast puszczać biednego Beethovena w odwrotną stronę (co robimy dzisiaj)”.

Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa to druga książka wydana wspólnie przez łódzkie Muzeum Sztuki i Fundację Automatophone w serii Biblioteka SEPR. Wcześniej w jej ramach ukazał się Czarny pokój i inne pokoje. Zbiór tekstów o Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia pod red. Michała Libery i Michała Mendyka.


Michał Libera jest socjologiem zajmującym się muzyką od 2003 roku, ostatnio głównie jako dramaturg muzyczny, autor esejów dźwiękowych, oper i eksperymentalnych form radiowych. Prowadzi konceptualno-popowe wydawnictwo płytowe Populista oraz produkuje serie reinterpretacji muzyki z archiwów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Kurator koncertów, festiwali i programów muzycznych do wystaw, w tym m.in. kurator Pawilonu Polskiego wyróżnionego na 13. Biennale Architektury w Wenecji. Jest autorem zbioru esejów na temat muzyki i słuchania Doskonale zwyczajna rzeczywistość. Wspólnie z Michałem Mendykiem napisali książkę M.U.Z.Y.K.A., przewodnik po słuchaniu muzyki współczesnej przeznaczony dla dzieci. Był kuratorem i współtwórcą wystawy Prototypy 02: Codex Subpartum.

Elementy powiązane - obiekty
1 2 3
Elementy powiązane - dzieła