Krzysztof Knittel

Muzyka Strażnicy

Udostępnij:
Datowanie: 1983
Technika: kolaż
Materiały:karton, papier pakowy, cienkopis, korektor
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 09.07.2020
Numer inwentarzowy:MS/SN/RYS/2313/1-3
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Punktem wyjścia do stworzenia kompozycji była wizyta Świadków Jehowy oraz czasopismo, które zostawili oni kompozytorowi w miejscowości Jaworki. Ten konkretny numer „Strażnicy” poświęcony był muzyce i zawierał materiały, które Knittel postanowił wykorzystać.

Jedna z wyciętych ilustracji sugeruje propagandową rolę muzyki pomagającej nazistom manipulować masami. Inna ilustracja przedstawia trzech kompozytorów - Gustava Mahlera, Austriaka o korzeniach żydowskich, Igora Strawińskiego, Rosjanina pochodzącego z polskiej szlachty kresowej obok Ryszarda Wagnera, który w tej narracji jawi się jako bezpośredni sprawca ideologizacji muzyki w imię rasy i narodu.

Tym ilustracjom towarzyszą we wspomnianej broszurze trzy pytania: „Jaka muzyka jest w twoim guście?”, „Czy muzyka może być niebezpieczna?” oraz „Czy współczesne prądy w muzyce mogą cię porwać?”. To one stały się bazą trzech części kompozycji przeznaczonej na dowolny skład i instrumenty. Każda część miała stanowić odpowiedź na postawione pytanie.

Otwarta struktura utworu stawała się wypowiedzią nie tylko o wolności kompozytora i wykonawcy, ale również o politycznym uwikłaniu sztuki. Problemu szczególnie istotnego w obliczu trwającego stanu wojennego, który rozpoczął się od transmitowanych przez peerelowską telewizję słów generała Jaruzelskiego wypowiadanych na tle obrazu przekrzywionego godła państwa i z towarzyszącą przemówieniu muzyką Fryderyka Chopina.


Daniel MuzyczukDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".

Krzysztof Knittel
Krzysztof Knittel

Krzysztof Knittel to polski kompozytor muzyki współczesnej, twórca m.in. muzyki elektronicznej, eksperymentator i pedagog, profesor sztuk muzycznych. Jest współtwórcą grup muzyki improwizowanej, m.in.: Grupy Kompozytorskiej KEW (z Elżbietą Sikorą i Wojciechem Michniewskim, 1974–1976), Cytula Tyfun da Bamba Orch. (m.in. z A. Bieżanem, 1981), Niezależnego Studia Muzyki Elektroakustycznej (1982-1984), Light from Poland (1985–1987), liderem zespołów muzyki intuicyjnej Pociąg towarowy (od 1986) i Go-Go Boys, European Improvisation Orchestra (1996–1998), grupy CH&K&K (od 1999), Kawalerowie błotni (od 2003). Jest także twórcą instalacji...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty