Krzysztof Knittel

Sonata da camera nr 8 dla Andrzeja Chłopeckiego

Udostępnij:
Datowanie: 2000
Technika: pismo odręczne, rysunek
Materiały:papier, cienkopis, flamaster
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 09.07.2020
Numer inwentarzowy:MS/SN/RYS/2310/1-3
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Sonata da camera to wspólny tytuł całej serii kameralnych utworów, które Krzysztof Knittel tworzył z myślą o konkretnym wykonawcy. Graficzny zapis odzwierciedla strukturę, w ramach której solista miał improwizować w duecie z grającym na syntezatorze kompozytorem. Partytura jest w tym pretekstem do współpracy z ważnymi dla Knittla muzykami.

Seria utworów to również sposób na wyznaczenie obszaru pomiędzy dwoma obszarami: kompozycji i improwizacji. Sonata da camera nr 8 wyróżnia się spośród pozostałych utworów w cyklu, ponieważ była okazją do pracy z krytykiem. Chłopecki improwizując wypowiedź o muzyce tworzył zarazem meta-narrację dotyczącą kompozycji Knittla – wykonując utwór przeprowadzał jednocześnie jego analizę.


Daniel Muzyczuk


prem.: A. Chłopecki (głos), K. Knittel (synt., sampler) – jubileuszowy koncert z okazji 50. urodzin Andrzeja Chłopeckiego w Sali Laboratorium CSW – Zamek Ujazdowski w Warszawie (21.01.2000)Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".

Krzysztof Knittel
Krzysztof Knittel

Krzysztof Knittel to polski kompozytor muzyki współczesnej, twórca m.in. muzyki elektronicznej, eksperymentator i pedagog, profesor sztuk muzycznych. Jest współtwórcą grup muzyki improwizowanej, m.in.: Grupy Kompozytorskiej KEW (z Elżbietą Sikorą i Wojciechem Michniewskim, 1974–1976), Cytula Tyfun da Bamba Orch. (m.in. z A. Bieżanem, 1981), Niezależnego Studia Muzyki Elektroakustycznej (1982-1984), Light from Poland (1985–1987), liderem zespołów muzyki intuicyjnej Pociąg towarowy (od 1986) i Go-Go Boys, European Improvisation Orchestra (1996–1998), grupy CH&K&K (od 1999), Kawalerowie błotni (od 2003). Jest także twórcą instalacji...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty