Andrzej Awsiej

Pieczątki totartalne: III rocznica Totartu

Udostępnij:
Datowanie: 1991
Technika: stemplowanie
Materiały: tusz, papier
Rozmiar:wys. 17,4 cm, szer. 15,6 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 17.09.2021
Numer inwentarzowy: MS/SN/GR/2255/4

Opis dzieła

Joanna Kabala, Andrzej Awsiej i Maciej Ruciński działali w grupie Yo Als Jetzt, uprawiając unikatową ikonolingwistyczną poezję uliczną. Ta forma miejskiego malarstwa wykorzystującego szablon była oparta na związku tekstu i obrazu. Byli częścią radykalnej grupy artystycznej Tranzytoryjnej Formacji Totart.

Projektowali również logotypy dla różnych inicjatyw tego środowiska. Zestaw odbitek pieczątek ujawnia wielość inicjatyw, które powstawały w kręgu Totartu. Są więc oznaką samoorganizacji artystów w obliczu wprowadzanej powoli gospodarki wolnorynkowej i ideologii związanych z kapitalistyczną przedsiębiorczością. 

Daniel Muzyczuk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Logotyp

Logotyp


Andrzej Awsiej

Andrzej Awsiej to artysta ekspresjonista, współtwórca wielu grup artystycznych, m.in. Yo Als Jetzt i CUKT. Urodził się w Kędzierzynie-Koźlu. Był absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku (1986-1991). Zastosował twórczo technikę szablonu kreując unikalny styl znany z wielu wydawnictw pojedynczych oraz plakatów i ulotek Tranzytoryjnej Formacji Totart. Na użytek akcji scenicznych Totartu tworzył także oryginalne diaporamy. Współtworzył i prowadził Galerie C14~~~ Pracownie. Brał udział w projekcie „Otwarte Atelier”, którego skutkiem było utworzenie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Jako malarz początkowo...

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty