Udostępnij:
Datowanie: 1982
Technika: asamblaż, fotografia barwna
Materiały: papier fotograficzny, płyta pilśniowa, płótno, farba olejna, metal, pianka
Rozmiar:wys. 66,2 cm, szer. 95,6 cm, głęb. 4 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 11.08.2021
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3173

Opis dzieła

Centralnym motywem twórczości Teresy Tyszkiewicz było ciało jako medium poznania, zmysłowego doświadczania, transmisji afektów i budowania relacji z rzeczywistością. W swoich pracach artystka inscenizowała różne aspekty kobiecej podmiotowości jako płynnego, dynamicznego, ucieleśnionego procesu "stawania-się".

"Aseret rouge 1" należy do wczesnych asamblaży łączących fotografie, tkaninę i motyw szpilek. To rodzaj zmysłowego autoportretu, w którym artystka wykorzystuje wizerunek swojego nagiego ciała. Potencjał jego erotycznej konsumpcji zakłócony został przez deformujące kadrowanie i nabicie na jego powierzchni tkaniny ze szpilkami, której forma budzi grę skojarzeń z raną.

Intensywność i wielokierunkowość afektów generowanych w tej pracy destabilizuje recepcję „kobiecości”, płynnie przechodząc od formy erotycznej do agresji i abiektu. Ostatecznie dochodzi do przemieszczenia podziału na podmiot, przedmiot, zewnętrze i wnętrze ciała.

Joanna Sokołowska

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Logotyp

Logotyp


Wystawy

Teresa Tyszkiewicz. Dzień po dniu [2020-05-29-2020-10-31]

Teresa Tyszkiewicz
Teresa Tyszkiewicz

Polska artystka, która od 1982 roku mieszkała i tworzyła we Francji. Wcześniej, w 1978, uzyskała dyplom na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Warszawskiej. Pod koniec lat 70. uczestniczyła w ruchu artystów Foto-Art. Od 1978 współtworzyła ze Zdzisławem Sosnowskim filmy i prace fotograficzne (m.in. Stałe zajęcie, 1979), by od roku 1980 podjąć samodzielną drogę twórczą. Związana z nurtem filmu eksperymentalnego, przyczyniła się do włączenia tego medium w obszar sztuki. Jest też autorką performansów, obiektów, „prac szpilkowych” oraz wielkoformatowych kompozycji reliefowych. Radykalnie subiektywna i oparta na intuicji twórczość...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty