Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Katarzyna Kobro

Akt dziewczęcy

Udostępnij:
Datowanie: 1948 / 1989 (odlew brązowy: S. Cukier, M. Żebrowski)
Technika: odlew
Materiały:brąz
Rozmiar:szerokość: 28,3 cm, wysokość: 20 cm, głębokość: 22,2 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 1989
Numer inwentarzowy:MS/SN/R/542
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Wyjątkowy  w grupie  gipsowych Aktów, Akt  dziewczęcy,  do którego  pozowała  dwunastoletnia  wówczas  córka  artystki,
Nika. Przechowany przez lekarkę Halinę Skowrońską, od początku lat 60. w posiadaniu modelki [dziś w rękach prywatnych].
Wyjątkowy,  także  z  powodu  wyraźnego  odstępstwa  od  dotychczasowej  zasady  postrzegania  ciała  jako  zwartej,  zamkniętej  bryły.  Przedstawia  wysmukłą,  szczupłą  figurę  dziewczynki   siedzącej   bezpośrednio   „na  ziemi–podłodze”  na podwiniętej prawej nodze, z lewą skręconą w bok, mocno pochylonej,  z głową  opuszczoną  i podpartą  dłonią  odsuniętej od  torsu  prawej  ręki,  z łokciem  na  udzie.  Ramię  lewe  przywarte do boku, zgięte w łokciu, spoczywa na udzie skręconej nogi, dłoń na kolanie. Utworzone między torsem a prawą ręką prześwity potęgują szczupłość sylwetki, podkreślając nieproporcjonalność  budowy  dziecka  u progu  dojrzałości.  Forma  kształtowana  także  i tutaj  na  granicy  abstrakcji.  Deformacje  wzmagają  charakterystykę  sylwetki  (głowa  z  wielką „falą” włosów, wychudłe ramiona, kanciastość kolan). Akt pokazany po raz pierwszy na wystawie pośmiertnej Kobro i Strzemińskiego, Łódź – Warszawa 1956/1957. Utrwalony w brązie, w 6 numerowanych i sygnowanych egzemplarzach, na zlecenie właścicielki. Kopia Aktu, wykonana przez Monikę Krygier i Piotra Krzyżanowskiego  z żywicy  epoksydowej  w dwukrotnym powiększeniu, została w 1990 r. umieszczona przez córkę na nagrobku Katarzyny Kobro projektu Krystyny Krygier (cmentarz prawosławny „Doły”, Łódź).

(Zenobia Karnicka, cytat z katalogu: Katarzyna Kobro 1989-1951. W setną rocznicę urodzin, kat. wystawy, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 1998, s. 137 )

Katarzyna Kobro
Katarzyna Kobro

Rzeźbiarka i teoretyczka sztuki, była jedną z najwybitniejszych artystek związanych z awangardą międzywojenną w Polsce. Urodziła się w Moskwie w rodzinie o niemieckich korzeniach. Od 1917 roku studiowała w Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury w Moskwie (później II Państwowe Wolne Pracownie Artystyczne) i szybko związała się ze środowiskiem lewicy konstruktywistycznej. W tym czasie poznała też swojego przyszłego męża, Władysława Strzemińskiego. W 1920 roku artystka przeniosła się do Smoleńska, gdzie współpracowała ze Strzemińskim, m.in. projektując plakaty dla Rosyjskiej Agencji Telegraficznej, ROSTA i uczestnicząc w obradach...

Inne dzieła tego artysty
Dzieła w tej samej kolekcji