Datowanie: 1991
Technika: malowanie, kserokopia, stemplowanie
Materiały: tusz, papier, farba
Rozmiar:wys. 21 cm, szer. 29,5 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 17.09.2021
Numer inwentarzowy: MS/SN/GR/2261

Opis dzieła

Joanna Kabala, Andrzej Awsiej i Maciej Ruciński działali w grupie Yo Als Jetzt, uprawiając unikatową ikonolingwistyczną poezję uliczną. Ta forma miejskiego malarstwa wykorzystującego szablon była oparta na związku tekstu i obrazu. Byli częścią radykalnej grupy artystycznej lat 80., Tranzytoryjnej Formacji TOTART.

Byli również zaangażowani w trzeci obieg i publikowanie własnych, niskonakładowych książek. To unikatowe dzieła sztuki, które pokazują jak underground przenikał się z ekspresjonistycznym malarstwem. Specjalnie w tym celu powołali Wydawnictwo Kubańskie Cycki, którego nazwa wywodzi się od Partagasa - papierosa z dziurami odprowadzającymi nadmiar dymu i poprzez to obniżającymi szkodliwość palenia.

Daniel Muzyczuk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Logotyp

Logotyp


Andrzej Awsiej

Andrzej Awsiej to artysta ekspresjonista, współtwórca wielu grup artystycznych, m.in. Yo Als Jetzt i CUKT. Urodził się w Kędzierzynie-Koźlu. Był absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku (1986-1991). Zastosował twórczo technikę szablonu kreując unikalny styl znany z wielu wydawnictw pojedynczych oraz plakatów i ulotek Tranzytoryjnej Formacji Totart. Na użytek akcji scenicznych Totartu tworzył także oryginalne diaporamy. Współtworzył i prowadził Galerie C14~~~ Pracownie. Brał udział w projekcie „Otwarte Atelier”, którego skutkiem było utworzenie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Jako malarz początkowo...

Maciej Ruciński

Radca prawny, poeta i pisarz. Urodzony we Wrocławiu, radca prawny, poeta, pisarz. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był współtwórcą grupy Yo Als Jetzt, współpracował z Totartem, zaliczany jest też do grupy poetyckiej „Zlali Mi Się Do Środka”. Mieszka w Gdyni. Ważniejsze publikacje: indywidualne: „Do widzenia Vincent”, „Maciej Rucinski show”, „Teologia orgazmu permanentnego”; w antologiach: „Grupa Poetycka Zlali Mi Się Do Środka”. Ważniejsze publikacje: indywidualne to „Do widzenia Vincent”, „Maciej Rucinski show”, „Teologia orgazmu permanentnego”; w antologiach:...

Inne dzieła tego artysty / artystki
1 2 3
Zobacz także
Powiązane obiekty