Joanna Kabala, Andrzej Awsiej

Osioł / Szelest spadających papierków

Udostępnij:
Datowanie: 1989
Technika: malarstwo akrylowe
Materiały:płótno, farby akrylowe
Rozmiar:171 x 130 cm
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 21.09.2021
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/2105
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Joanna Kabala, Andrzej Awsiej i Maciej Ruciński działali w grupie Yo Als Jetzt, uprawiając unikatową ikonolingwistyczną poezję uliczną. Ta forma miejskiego malarstwa wykorzystującego szablon była oparta na związku tekstu i obrazu. Byli częścią radykalnej grupy artystycznej Tranzytoryjnej Formacji Totart, dla której malowali scenografie. Praca jest unikatowym przykładem wielkoformatowego malarstwa towarzyszącego akcjom grupy Totart. Ekspresjonistyczna kompozycja wpisuje się w nurt figuratywnego malarstwa w Polsce w latach 80. Od podobnych realizacji różni je funkcja, ponieważ obraz stanowił scenografię do działań performatywnych. Powstał do działania w klubie Rudy Kot w Gdańsku w 1989.

Daniel Muzyczuk


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Joanna Kabala

Zajmuje się sztuką, projektowaniem i analizą danych. Urodzona w Gdańsku, absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku (1984-1989). Otrzymała podyplomowe stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Absolwentka Informatyki Stosowanej De Montfort University w Leicester (1993-1994). Pomiędzy 1986 i 1992 współpracowała z kilkoma grupami artystycznymi, m. in. z Yo Als Jetzt oraz z Tranzytoryjną Formacją Totart wypracowując charakterystyczny styl projektowania. Zaangażowana była też w tworzenie i prowadzenie Galerii C14~~~ Pracowni. Od 1996 mieszka w Holandii, gdzie jako interaction designer pracowała w Philips Design uczestnicząc w pionierskim...

Andrzej Awsiej

Andrzej Awsiej to artysta ekspresjonista, współtwórca wielu grup artystycznych, m.in. Yo Als Jetzt i CUKT. Urodził się w Kędzierzynie-Koźlu. Był absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku (1986-1991). Zastosował twórczo technikę szablonu kreując unikalny styl znany z wielu wydawnictw pojedynczych oraz plakatów i ulotek Tranzytoryjnej Formacji Totart. Na użytek akcji scenicznych Totartu tworzył także oryginalne diaporamy. Współtworzył i prowadził Galerie C14~~~ Pracownie. Brał udział w projekcie „Otwarte Atelier”, którego skutkiem było utworzenie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Jako malarz początkowo...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także