Jerzy Krawczyk

Przesyłka bez wartości

Udostępnij:
Datowanie: 1964
Technika: malarstwo olejne
Materiały: płótno
Rozmiar:wys. 112 cm, szer. 146 cm
Numer inwentarzowy: MS/SN/M/1055

Audiodeskrypcja

Autor: Jerzy Krawczyk

Tytuł: „Paczka bez wartości”

Wymiary: wys. 112 cm, szer. 146 cm

Technika: olej na płótnie

Data: 1964

Obraz przypomina fotografię w kolorze sepii przewiązaną sznurkiem i oznaczoną naklejkami jak paczka przygotowana do wysyłki. Wszystkie elementy: sznurek , wycięta zdjęcie, naklejki namalowane są bardzo realistycznie i przypominają prawdziwe przestrzenne przedmioty.

Fotografia przedstawia grupę brodatych Żydów. Są ustawieni w dwóch rzędach po siedem osób. Górny rząd stoi, dolny siedzi oprócz dwóch mężczyzn po bokach. Dolny rząd postaci jest precyzyjnie wycięty, a namalowany fragment zdjęcia jest lekko przesunięte w prawo. Góra część wyciętego zdjęcia rzuca lekki cień na odsłonięte ciemne tło. Przedstawieni mężczyźni są w dojrzałym wieku, część z nich ma siwe brody, część ciemne. Niektóre są długie, inne krótkie. Wszyscy są w nakryciach głowy: kapeluszach lub czapkach. Ubrani są podobnie: w płaszcze z futrzanym kołnierzem lub w palta. Dwóch mężczyzn w drugim rzędzie opiera ręce na laskach. Stojący mężczyzna z prawej strony płaszcz ma rozpięty i rękę od wewnątrz opiera na biodrze. Mężczyzna po przeciwne stronie ma zapięty płaszcz i opuszczone ręce. U dołu i u góry zostaje ujawnione, że fotografia jest malarstwem: pojawiają się zacieki farby, która miejscami spływa strużką; jest rozmyta i rozmazana.

Fotografia zawiązana jest sznurkiem, który namalowany jest precyzyjnie, rzuca cień jak prawdziwy trójwymiarowy powróz. Układ sznurka to trzy linie poziome i trzy pionowe, pion z lewej to podwójny sznurek. W dwóch miejscach sznurek jest dowiązany i pojawia się realistyczny węzeł.

Po lewej stronie znajduje się naklejka z czarnym napisem gotycką czcionką po niemiecku "Wertlos", co znaczy "bez wartości". Naklejka zasłania twarz stojącego mężczyzny.

Poniżej naklejka z odwróconym rozłożonym parasolem na białym tle, czyli znak "chronić paczkę przed zmoknięciem/zamoczeniem". Poniżej czerwony kieliszek na białym tle, co oznacza, że paczka jest delikatna. Naklejka jest dwukrotnie przekreślona na krzyż: raz cienkimi, a drugi raz grubymi ciemnymi liniami.

Po prawej stronie kolejne naklejki z napisami oraz stemple z symbolem III Rzeszy: orłem trzymającym w szponach swastykę. Napisy i gapa zamalowane czarną farbą, ale można dostrzec, co było zamazane. Obok naklejek w prawym dolnym rogu czerwony monogram artysty zawarty w trójkącie.

Autorka audiodeskrypcji: Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk

Konsultacja: Magdalena Rutkowska

Wystawy

Jerzy Krawczyk 1921-1969. Malarstwo
Jerzy Krawczyk 1921-1969. Malarstwo
Historia i Polonia
Jerzy Krawczyk. Malarstwo, Zachęta [2022-04-07-2022-06-19]

Jerzy Krawczyk

Malarz. Edukację artystyczną rozpoczął Krawczyk przed drugą wojną światową: w latach 1935–1939 w Szkole Rysunku i Malarstwa Szczepana Andrzejewskiego w Łodzi. W roku 1938 otrzymał stypendium twórcze  i wyjechał na dalsze studia do Wiednia, gdzie jak podawał uczył się pod kierunkiem Wolfganga von Kaltenbacha. W czasie okupacji przebywał w niewoli w Dortmundzie. Po wojnie powrócił do Łodzi i rozpoczął studia w pracowni Leona Ormezowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP), ale wkrótce je przerwał. Od 1947 roku do końca życia pracował jako rysownik w Zakładzie Anatomii Prawidłowej łódzkiej Akademii Medycznej....

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty