I ogień, i popiół. Nikita Kadan

Udostępnij:
tytuł: I ogień, i popiół. Nikita Kadan
autor: Fot. Anna Zagrodzka
rodzaj wydarzenia: Dokumentacja wystawy
termin wydarzenia: 07.10.2022-12.03.2023
miejsce wydarzenia: ms1 (ul. Więckowskiego 36)
kurator: Alona Karavai, Agnieszka Pindera, Anna Potiomkina

Opis

 „I ogień, i popiół" to solowa wystawa współczesnego ukraińskiego artysty i aktywisty Nikity Kadana. Poza wyborem instalacji, fotografii, rysunków i rzeźb z ostatnich kilku lat, zobaczymy nowe realizacje, które bezpośrednio odnoszą się do trwającej od 2014 roku wojny w Ukrainie. Muzeum Sztuki w Łodzi wraz z ikoniczną Salą Neoplastyczną stanie się również przestrzenią, gdzie zostanie opowiedziana na nowo skomplikowana historia sztuki awangardowej, która często przekracza jednoznaczne tożsamości narodowe.

Głównym tematem podejmowanym przez Kadana jest historia Ukrainy: w jej społecznym, politycznym i przede wszystkim artystycznym wymiarze. Artysta sięga do historii ukraińskiej awangardy, żeby badać polityczne paradoksy przeszłości. W swojej pracy korzysta zarówno z konkretu archiwów, jak i poetyckiej wyobraźni. Przy ich pomocy odtwarza biografie ukraińskich awangardystów i XX-wieczne monumenty. Sięga również po elementy architektury i wystroju wnętrz dobrze znane z życia w państwie byłego bloku wschodniego. Komoda ze szklaną witrynką czy ozdobna krata okienna, stają się u Kadana punktem wyjścia do opowiedzenia o tym, jak codzienne i prywatne łączy się z polityką i historią.

Prace Nikity Kadana są muzealnymi eksponatami, materialnymi dowodami, pokazującymi odbicia przeszłości w aktualnych wydarzeniach. Na wystawie zobaczymy zarówno odległe echa rewolucji 1905 roku, jak i obrazy trwającej obecnie wojny. Unikalną rekonstrukcję  „Gabinetu Abstrakcji" El Lissitzky’ego, pozostałą po wystawie  „Awangardowe muzeum", wypełnią obrazy zniszczonego bombardowaniami Kijowa i wybór prac z kolekcji Muzeum. Natomiast w Sali Neoplastycznej strzaskane kulami witraże przypomną o wydarzeniach, które miały miejsce w 2014 roku w obwodzie donieckim.

Tytuł wystawy odwołuje się do słów francuskiego socjalisty Jeana Jaurès’a:  „Z historii ogień należy brać, nie popiół…". Nikitę Kadana, poza rewolucyjną energią  „ognia" równie mocno interesuje „popiół historii" i to w jaki sposób krytycznie pracujemy z przeszłością.

Oprócz prac Nikity Kadana na wystawie pojawią się prace następujących artystek i artystów, pochodzące z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi: Theo van Doesburg, Jean Hélion, Bolesław Utkin, Henryk Stażewski, Władysław Strzemiński, Samuel Szczekacz, Magrit Reich-Sielska, Marek Włodarski, Georges Vantongerloo.

„I ogień, i popiół" zaprezentujemy na jednym piętrze z wystawą zbiorową  „Obywatele kosmosu. Anton Vidokle z Veroniką Hapchenko, Fedirem Tetianyczem i Kolekcją Międzynarodowego Instytutu Kosmizmu". Sugerujemy by zwiedzać je razem. Oba projekty otworzy prezentacja szkiców i asamblaży ukraińskiego artysty Fedira Tetianycza.

Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła