Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Agata Ingarden

The Sunbed [Łóżko plażowe]

Udostępnij:
Datowanie: 2018
Technika: instalacja, technika własna
Materiały:metal, pianka poliuretanowa, sól (skrystalizowana), silikon, owady (skrzydła i odwłoki motyli)
Rozmiar:wys. 68 cm, szer. 68 cm, głęb. 204 cm
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 02.09.2019
Numer inwentarzowy:MS/SN/R/621
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Agata Ingarden na etapie twórczości, z którego pochodzi ta praca, w swoich obiektach adaptowała kształty przypominające przedmioty codziennego użytku. W tym przypadku poza znajomą formą wskazuje na to również tytuł.

Podobieństwo jest jednak niepełne, tym bardziej, że artystka pozbawiła obiekt jego prymarnej funkcji. Siedzisko – czy też "leżysko" – zostało pokryte gąbką akustyczną i skrystalizowaną solą. Ponadto w zagłębieniach okładziny – służącej do wygłuszania pomieszczeń – pokrywającej nie-mebel dostrzec można motyle powleczone warstwą silikonu.

The Sunbed (Łóżko plażowe) jest częścią serii obiektów, do której należą także The Bench (Ławka), The Solar Panel (Panel słoneczny), The Screen (Ekran) i Lustro (Mirror). Wszystkie one kojarzyć się mogą z przyjmowaniem promieni słonecznych i akumulacją ciepła.

Agnieszka Pindera

Wystawy

Dom, Piktogram, Warszawa, 21.9 – 10.11.2018

Agata Ingarden

Agata Ingarden (ur. 1994) ukończyła École des Beaux-Arts de Paris, studiowała także w nowojorskim Cooper Union School of Art. Artystka jest zdobywczynią nagród Prix des Amis des Beaux Arts - Prix Cabinet Weil a także Boom Prix Tour Sanchis avec soutines de l’ADIAF. Realizuje narracyjne instalacje rzeźbiarskie, w których sporadycznie pojawiają się elementy wideo. Korzysta z materiałów, które podlegają zmianom wraz z upływającym czasem. Dzięki temu przeobrażają się również obiekty jej autorstwa, wykonane z karmelu czy soli. Prace Ingarden wchodzą w ciekawą relację z dziełami polskich rzeźbiarek różnych pokoleń, które znajdują się...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Powiązane obiekty