Agata Ingarden

The Arm [Ramię]

Udostępnij:
Datowanie: 2018
Technika: film barwny, dźwiękowy
Materiały:film, zapis cyfrowy (film barwny z dźwiękiem)
Rozmiar:21 min. 23 sek.
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 02.09.2019
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/137
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Ramię to jeden z sześciu filmów przedstawiających wakacyjny dom na wybrzeżu Chorwacji. Pierwsza minuta ukazuje rezydencję w stanie nocnego spoczynku. Następnie po nastaniu świtu na taras domu zaczynają schodzić się koty. Ich pojawienie się podkreśla bardzo subtelna elektroniczna ścieżka dźwiękowa, rytmem przypominająca przypływy i odpływy morskich fal.

Tytułowe Ramię to osobliwy przedmiot pozostawiony na posadzce tarasu, który zaczynają otaczać zwierzęta. Składają się na niego spalinowa pilarka łańcuchowa do podcinania drzew, opleciona przez suchy korzeń. Nic nie wskazuje na pochodzenie obiektu. Nie wiadomo czy jest on celowym dziełem człowieka, czy też jakiegoś rodzaju totemem przynależnym do innej, magicznej rzeczywistości.

Agnieszka Pindera

Wystawy

Dom, Piktogram, Warszawa, 21.9 – 10.11.2018

Agata Ingarden

Agata Ingarden (ur. 1994) ukończyła École des Beaux-Arts de Paris, studiowała także w nowojorskim Cooper Union School of Art. Artystka jest zdobywczynią nagród Prix des Amis des Beaux Arts - Prix Cabinet Weil a także Boom Prix Tour Sanchis avec soutines de l’ADIAF. Realizuje narracyjne instalacje rzeźbiarskie, w których sporadycznie pojawiają się elementy wideo. Korzysta z materiałów, które podlegają zmianom wraz z upływającym czasem. Dzięki temu przeobrażają się również obiekty jej autorstwa, wykonane z karmelu czy soli. Prace Ingarden wchodzą w ciekawą relację z dziełami polskich rzeźbiarek różnych pokoleń, które znajdują się...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Powiązane obiekty