Agata Ingarden

Agata Ingarden

1994

Agata Ingarden (ur. 1994) ukończyła École des Beaux-Arts de Paris, studiowała także w nowojorskim Cooper Union School of Art. Artystka jest zdobywczynią nagród Prix des Amis des Beaux Arts - Prix Cabinet Weil a także Boom Prix Tour Sanchis avec soutines de l’ADIAF.

Realizuje narracyjne instalacje rzeźbiarskie, w których sporadycznie pojawiają się elementy wideo. Korzysta z materiałów, które podlegają zmianom wraz z upływającym czasem. Dzięki temu przeobrażają się również obiekty jej autorstwa, wykonane z karmelu czy soli.

Prace Ingarden wchodzą w ciekawą relację z dziełami polskich rzeźbiarek różnych pokoleń, które znajdują się w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, takimi jak chociażby studia przestrzeni oraz czasu Katarzyny Kobro, czy poświęcone przemijaniu prace Aliny Szapocznikow.

Dzieła Ingarden znajdują się w zbiorach Muzeum Schaulager, a także Fundacji Polskiej Sztuki ING. Do kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi w 2019 roku weszły: obiekt The Sunbed (Leżak), a także dwie prace wideo The Arm (Ramię) oraz The Ears (Uszy), zrealizowane przez artystkę jako dyplom ukończenia Beaux Arts de Paris. Zostały po raz pierwszy pokazane na tej uczelni w ramach wystawy Dom (The House), której narracja toczy się wokół wakacyjnej rezydencji nad Morzem Śródziemnym. Opowieść snuta przez artystkę poświęcona jest przebywającym w domu wczasowiczom i ich aktywnościom.
 

Dzieła