Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Carolina Caycedo

Mujer Grande [Wielka Kobieta]

Udostępnij:
Datowanie: 2017
Technika: instalacja
Materiały:m.in. tworzywo sztuczne, drewno, nici wełniane, nylon, tkanina, włókno, farby
Rozmiar:wys. 300 cm, szer. 80 cm, głęb. 45 cm
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 29.07.2019
Numer inwentarzowy:MS/SN/R/619
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Wielka kobieta stanowi manifestację kobiecej boskości i odnosi się zarówno do inkaskiej Pacha Mamy, Matki Ziemi, jak i Wielkiej Kobry albo Wielkiego Węża z amazońskich wyobrażeń.

Sieć jest ręcznie wykonana i pomalowana. Zawiera tradycyjną maskę z regionu Putumayo (południowa Kolumbia, Amazonia), wyobrażającą gwiżdżącą kobietę.

Maski używa się podczas Święta Przebaczenia zwanego też Karnawałem Wielkiego Dnia: rytuału pojednania wykonywanego wspólnie z sąsiadami poprzez akty wdzięczności wobec Matki Ziemi. Obiekt został podarowany artystce przez członka rodziny i był przez wiele lat w jej posiadaniu, aż stał się częścią dzieła sztuki.

Aleksandra Jach


Materiały: tworzywo sztuczne (lina, wypełnienie hamaka), drewno (drewniana maska), nici wełniane (hamak), nylon (sieć rybacka), tkanina (chusta), włókno (łodyga rośliny bananowca), farby (drewniana maska).


Wystawy

Prototypy 03: Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski, Muzeum Sztuki w Łodzi, 06.09.2019 - 12.01.2020

Carolina Caycedo

Carolina Caycedo jest kolumbijską artystką, mieszkającą w Los Angeles. Uczestniczy w ruchach oporu terytorialnego, gospodarki solidarnej i mieszkalnictwa rozumianego jako prawo człowieka. Praktyka artystyczna Caroliny ma dla niej wymiar wspólnotowy,  a performensy, rysunki, fotografie i filmy wideo są nie tylko efektem końcowym, ale raczej częścią procesu badań i działania artystki. Jej prace przyczyniają się do budowania środowiskowej pamięci historycznej jako podstawowego elementu nie-powtarzalności przemocy wobec podmiotów ludzkich i nieludzkich oraz generują debatę na temat przyszłości w odniesieniu do dóbr wspólnych, sprawiedliwości...

Inne dzieła tego artysty
Dzieła w tej samej kolekcji
Powiązane obiekty